Ulaş'ta doğa mucizesi

Antalya'nın Alanya İlçesi'ndeki Ulaş Plajı'nda dünyada eşine ender rastlanan gel-git olayı yaşanıyor. Deniz plajdaki kumları kışın kendine çekiyor, ilkbahar gelince de geri getiriyor

Ulaş'ta doğa mucizesi
Antalya'nın Alanya İlçesi'ndeki Ulaş Plajı'nda altın rengi kumsalda dünyada eşine ender rastlanan gel-git olayı yaşanıyor. İnce taneli kumları ile yabancı turistlerin gözdesi olan plajda, Kasım ayı sonunda dalgaların yükselmesi ile kumlar denize doğru çekilmeye başlıyor. Aralık ayı ortasında ise plajdaki tonlarca kum tamamen yok oluyor. Kumlar çekilince plajdaki taşlar ortaya çıkıyor.

MART AYINDA GERİ GELİYOR

Ulaş Plajı'nda kışın çekilen kumlar Mart ayında geri gelmeye başlıyor. Taşla dolu plaj Mart ayının iki haftasında binlerce kamyon tutacak miktardaki kum geri geliyor. Taşlık görünümündeki plajda 1 metre yüksekliğinde kum yığını oluşuyor. Alanya Turizm Müdürlüğü yetkilileri, plajda yazın kirlenen kumların denize çekilerek temizlendiğini ve baharda geri geldiğini söyledi.

GÖRÜLMEYE DEĞER OLAY
Bölge turizmcileri ise böyle bir doğa olayının dünyanın bir başka noktasında daha yaşanmadığını belirterek, "Bu plajda yaşanan gelgit olayı başlı başına belgesel olurdu. Ancak kimsenin dikkatini çekmiyor" diye konuştu. Özellikle Almanya, Hollanda, Fin ve Norveçli turistlerin bu plaja sezon içinde yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan turizmciler, "Plajın bu özelliği bile marka olmasına yetiyor. Altın sarısı parlayan kumsalı ile dünyanın en güzel kumsalları arasında" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN