Polis atlarına davullu eğitim

Atlı Polis Grup Amirliği'ndeki atlar, gürültülü ortamlara alışmaları için teneke ve davul eşliğinde eğitiliyor

Polis atlarına davullu eğitim
Toplumsal olaylara müdahale, sosyal ve kültürel etkinliklerde güvenlik önlemi, yaz sezonunda plajlarda devriye görevlerine katılan atlı polisler, eğitimlerine ara vermeden devam ediyor. Çakırlar'da bulunan Atlı Polis Birliği'nde görev yapan 10 personel, 8 görev atının eğitim ve bakımından sorumlu. Atlı Polis Grup Amiri Komiser Halil Akçay, Başpolis Nevzat Budak ve atlı polisler, atlarını her türlü zor şarta göre eğitiyor.

ÜRKEK OLMAMALILAR
Polis atlarının göreve her an hazır olduğunu belirten Komiser Halil Akçay, "Atlarımız yüksek sese karşı davul, havai fişek, teneke, müzik ve kalabalık sese karşı sürekli uyarılıyor. Polis atlarının en önemli özelliği aşırı sakin olmaları ve korkmamaları" dedi.

ATLAR KATANA IRKI

Akçay, birçok binici okulundaki atlara oranla polis atlarının sese karşı duyarlı eğitildiğini, bir kalabalıkta veya gürültülü ortamlarda (maç, protesto) sükunetini koruduğunu, panik yapmadan görevini icra ettiklerini söyledi. Atların Belçika ve Hollanda kökenli Katana ırkı olduğunu kaydeden Akçay, "Katana ırkı atlar büyük cüsseli ve kuvvetli atlardır. Bu nedenle seçilir ve atlı polis birliklerine dahil edilirler" dedi.
BİZE ULAŞIN