Hoca'nın ipliğini pazara çıkardı

Hoca'nın ipliğini pazara çıkardı

CHP adayı Akaydın'ın 35 konuda sorgulandığını açıklayan Başkan Türel, "Bu hesaptan kaçıp dokunulmazlık zırhına bürünmek istiyor' diye konuştu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Dokunulmazlık zırhı almak istiyorsa, ipliğini pazara çıkarmak siyasi olarak benim görevimdir" diyerek hedef aldığı CHP'nin Antalya 4'üncü sıra Milletvekili Adayı Mustafa Akaydın hakkında gündem yaratacak bir açıklama yaptı. Türel, Akaydın'ın mahkemeler, savcılıklar, İçişleri Bakanlığı'nın verdiği sorgulama izinleri ve ön incelemeler ile Sayıştay'ın tespit ettiği hukuksuz ödemeler dahil 35 ayrı konuda sorgulanıp yargılandığını açıkladı ve "Antalyalılar kime, ne için oy verdiğini çok iyi bilmeli. Birileri millete hizmet etmek için mi, yoksa millet adına karar veren yüce Türk yargısından kaçmak için mi milletvekili olmak istiyor, bunu tüm çıplaklığı ile anlatmamız gerekiyor" diye konuştu.

MASKELER DÜŞMELİ

AK Parti İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında konuşan Türel, "Adaletten kaçarak suçunu örtbas etmek isteyenlerin maskesini düşürmek üzere bir aradayız" sözleriyle başladığı konuşmasında, "Birileri hukuk düzeninden kaçarak hesap vermekten milletvekili olup kurtulmaya çalışıyorsa o zaman benim demokratik sorumluluğum medya aracılığı ile kamuoyunu bilgilendirmeyi gerektirirdi. İşte bugün burada bu demokratik sorumluluğu yerine getiriyorum" dedi. Akaydın'ın hukuk dışı uygulamalar iddiası ile Ağır Ceza Mahkemesi'nde ihaleye fesat karıştırmak, hile ve menfaat sağlamak suçlarından yargılanan bir kişi olduğunun altını çizen Türel, "Bu iddiaları Türkiye Cumhuriyeti'nin savcıları tespit etmiş. Akaydın'ın devleti milyonlarca lira zarara sokarak akıllı kart ihalesini feshetmesinin ardından yapılan yeni ihaleye, ihale tarihinden 20 gün önce kurulmuş bir firmayı alması nedeniyle şimdi ağır ceza mahkemesinde sorgulamaktadır" dedi.

27 MİLYON LİRALIK ZİMMET

Türel, Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen bir başka konunun da 100. Yıl Spor Kompleksi ihalesindeki haksız tazminat konusu olduğunu hatırlattı. Türel, "Büyükşehir'in 277 milyon civarında bir tazminat yükümlülüğü ile karşı karşıya kalması ve bu bedelin 27 milyon 85 bin TL'sinin hukuksuz ödendiği iddiasıyla İçişleri Bakanlığı'nca kamu zararına neden olduğundan dolayı soruşturma izni verildi" dedi. Akaydın'ın 27 milyon liralık zimmetle ilgili soruşturulduğunu bunu 5-6 milyon lirası için kesinleşmiş zimmet kararı olduğunu kaydeden Türel, haksız fesihler vesilesiyle belediyenin ödeme tehlikesi yaşadığı rakamın 114 milyon TL olduğunu, bunun 60 milyonun üzerindeki bölümünün ödendiğini söyledi. Türel, "Birileri milyonları birilerinin cebine indirmiş olabilir. Ama biz o milyonlarca lira haksız ödenmişse o kişilerin cebinden çekip alıp yine milletin kasasına koyacağız" diye konuştu.

BİR YIL HAPİS CEZASI

Akaydın hakkındaki 35 dosyanın arasında dikkat çekici olan bir kaçını paylaşan Türel, "Sayın Akaydın, belediyenin kasasından harcadığı paralarla karşıladığı seçim malzemeleri ve belediye araçlarını kendi seçim kampanyasında kullanması gibi savcılıkça delilleri ile tespit edilmiş iddianameler neticesinde açılmış davalarda da yargılanmaktadır. Akaydın hakkında Antalya 28'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararı ile devlet büyüklerine hakaretten bir yıl hapis cezasına çarptırıldığını ve bu davanın da temyiz aşamasında olduğunu belirttiğimizde ortadaki tablonun ne derece vahim olduğu daha da iyi anlaşılır" dedi.

ADAY OLUNCA AÇIKLADIM

Bu dosyaları açıklamak için neden şimdiye kadar beklediği sorulan Başkan Türel, Akaydın'ın milletvekili adaylığının kesinleşmesini beklediklerine dikkat çekerek, "Siyasi manipülasyon olmaması için ön seçimde, CHP'nin kendi içindeki demokratik yarışı etkilememek için bunu gündeme getirmedim. Akaydın'ın milletvekili adaylığı kesinleştiği için açıklama yapmak zorundayız. Kamuoyunu bilgilendirmeyi bir sorumluluk olarak düşünüyorum" dedi. CHP'ye oy vermeyi düşünen seçmenlere seslenen Akaydın, "Antalyalıların helal oylarıyla bu hesaptan kaçmaya çalışıyor. CHP'ye oy verecek vatandaşlarımız aynı zamanda Mustafa Akaydın'ı bu hesaptan kurtarmaya vesile olduklarını unutmamalıdır. Bunun sorumluluğunu ve vebalini taşıyacaklarını hatırlamalıdır" dedi.

ÖNCE AKLAN SONRA ADAY OL
Akaydın'ın hesap vermekten kaçarcasına bu dosyalardan milletvekili zırhına girerek kurtulmaya çalıştığını vurgulayan Türel, Akaydın'ı bağımsız yargı önünde bu iddiaların hesabını verdikten sonra milletvekili adayı olmaya çağırdı. Kendisinin de Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın ardından milletvekili olmadan önce hakkındaki iddiaların hesabını verdiğini hatırlatan Türel şöyle konuştu: "Menderes Türel hakkındaki iddiaların hiçbir tanesi Akaydın'da olduğu gibi Cumhuriyet Savcıları, Sayıştay veya İçişleri Bakanlığı müfettişlerince ortaya konan iddialar değildi. Akaydın'a iftiraları ile ilgili hodri meydan demiş ve köşeye sıkışınca uydurduğu dosyaların hemen hepsinin takipsizlikle sonuçlanması neticesinde milletvekilliği adaylığına başvurmuştum" dedi.

TARHAN'LI YARSAV VURGUSU

Takipsizlikle sonuçlanan hakkındaki iddialarla ilgili kararların, 2009-2011 yılları arasında yargının o dönem Emine Ülker Tarhan'ın Başkanı olduğu YARSAV'ın etkisi altında olduğu dönemde alındığına dikkat çeken Türel, "Hesap verme konusunda ne kadar güçlü bir iradeyle hassasiyet gösterip, neticesinde takipsizlik kararını aldığımı ve öyle Ankara'ya gittiğimi özellikle belirtmek isterim. Bir iki tane sonuçlanmayan dosyasının da ifadelerini milletvekilliği döneminde kendi talebim üzerine gidip verdim. Milletvekilliği dokunulmazlığına sığınmadım" ifadelerini kullandı.

ULAŞIM HALA ULAŞILMAZ
Menderes Türel, bir soru üzerine Antalya'da toplu ulaşımda kullanılan akıllı kart sistemini işleten A-Kent firmasıyla ilgili muhatap bulamadığı şikayetini yineledi. Türel, "Şu ana kadar ben A-Kent'in yetkilileri kim, bilmiyorum. Hala defalarca bunu ifade etmeme rağmen, 'biz A-Kent'in yetkilisiyiz, bizi arıyormuşsunuz' diye yanıma gelen kimse olmadı. İnanın isimlerini de kimler olduklarını da şekillerini, şemallerini de bilmiyorum. Bu kadar gizemli insanlar. Bu arkadaşların nerede olduğunu bulmak benim için mümkün olmadı" diye konuştu. Toplu ulaşım gelirinden belediyeye verilmesi gereken yüzde 2'lik katkı payının ödenip ödenmediğine ilişkin soruya ise Türel, "Katkı payları ödeniyor ama bu rakamların çok düşük bir yekünle ödendiğini hesaplara baktığımızda görüyoruz" dedi.

ONLARCA USULSÜZLÜK BULDUK
Akaydın dönemiyle ilgili onlarca usulsüzlük tespit ettiklerini açıklayan Türel, "Ama biz bir tane suç duyurusunda bulunmadık. Biz bilgilendirmeyi devletin resmi makamlarına yaparız. Devletin resmi makamları tespit ediyor ve suç duyuruları resmi makamlar tarafından yapılıyor" dedi.

UYDURMA DAVA GİRİŞİMLERİ
CHP'nin kendisi hakkında dosya üretme çalışmasına giriştiğini öne süren Türel, "10 yıl önceki konuları pişirip pişirip gündeme getirmeye çalışıyorlar. AKSAV'la ilgili konuyu gündeme getirmeye çalışıyorlar. Tamamen uydurma bir dava girişimi. Henüz dava dahi açılmadı. Bu ceza davası değil, tazminat davasıdır. Vakıf Meclisi'ne bu konu gitmiş, Vakıflar Kanunu uyarınca Yönetim Kurulu'na sorumluluk yüklenemeyeceğine dair kararı vermiştir. Dava açılırsa mahkemeden benzeri bir takipsizlik kararı çıkması kaçınılmazdır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN