Lay lay lom'dan yetki aşımı çıktı

Görev süresince 'enkaz edebiyatı' yapıp, borç yükünden dert yanan Akaydın'ın 2012 yılında belediye bütçesinden 18 milyon lira daha fazla borçlandığı ortaya çıktı. Borçlar mercek altında

Lay lay lom'dan yetki aşımı çıktı
Görev yaptığı süre içerisinde 'enkaz edebiyatı' yapıp, yüksek borç yükünden dert yanan Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın döneminde yapılan borçlar mercek altına alındı. İşçilerin alacaklarını ödemeyip, yatırım yerine bütçesini eğlence faaliyetlerine ayırdığı için 'lay lay lom belediyeciliği' yapmakla suçlanan ve bununla da dalga geçercesine övünen Akaydın'ın 2012'de belediye bütçesinden 18 milyon lira daha fazla borçlandığı ortaya çıktı. CHP'li Akaydın'ın 2012 borçlanması Sayıştay raporuna takıldı. Rapora göre Akaydın, 7 Şubat 2012'de meclis kararı ile 80 milyon lira borçlanma yetkisi alırken, bu tutar, 'Belediye ve bağlı kuruluşların borç tutarı toplamı, bütçe gelirlerinin 1.5 katını geçemez' kuralını ihlal etti.

18 MİLYON FAZLA

Yıllık borçlanma tavanına takılan tutar ise 18 milyon 150 bin lira seviyesinde. 2012 Sayıştay sorgusu sonucu hazırlanan Sayıştay 6'ncı Dairesi'nin ilamına göre, ASAT, kendi gelirlerini esas alarak 18 milyon 150 bin lira borçlanırken, Akaydın borçlanma yetkisi isterken bu hususu değerlendirme dışında bıraktı.

EĞLENCEYE 53 MİLYON

Akaydın yönetimi aynı yıl 700 konu başlığında eğlenceye, belediye bütçesinin yaklaşık yüzde 25'ini teşkil eden 53 milyon lira ayırmıştı. CHP'li Mustafa Akaydın'ın kanuna aykırı borçlanması ve bütçesinin büyük bir bölümünü eğlence harcamalarına ayırması, eleştiri konusu olmuştu. Sayıştay ise konuyla ilgili olarak 'keyfiyetin İçişleri Bakanlığı'na yazılması'na oy birliği ile karar vermişti.

332 MİLYON BORÇLANDIRDI

Sayıştay raporlarına göre, Mustafa Akaydın, 2009-2014 yılları arasında belediyeyi 332 milyon lira borçlandırdı. Hakkında mahkemeler, savcılıklar, İçişleri Bakanlığı ile Sayıştay tarafından 35 konuda araştırma olan Akaydın'ın CHP'den milletvekili adayı olması sonrası, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu 35 konuyu, başlıkları ile sıralamış ve "Dokunulmazlık zırhına bürünmek için aday oluyor" açıklamasında bulunmuştu.

SIRADA 97 MİLYON MU VAR
İçişleri Bakanlığı tarafından incelemeye alınan konular arasında, 2013 yılında da kanuna aykırı borçlanma yapıldığı maddesi de yer alıyor. Mustafa Akaydın yönetimi, 2013 yılında 120 ay vadeli 97 milyon liralık borçlanma yetkisi almıştı. Seçimlere bir yıl kala alınan borç tartışma yaratmıştı. Akaydın'ın son dakika borçlanma yetkisi almasının da mercek altına alınan konular arasında olduğu belirlendi.
BİZE ULAŞIN