Siyasi tarihin müzesi

İnönü, Türkeş, Erbakan, Ecevit ve Demirel'in Türk siyasetinde bıraktığı izler Süleyman Demirel Müzesi'nde sergileniyor

Siyasi tarihin müzesi
Isparta'nın Atabey ilçesi İslamköy Mahallesi'nde bulunan ve geçen yıl ziyarete açılan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi, içinde bulundurduğu binlerce obje ile ziyaretçilere siyaset nostaljisi yaşatıyor.

İZ BIRAKANLAR
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in memurluktan cumhurbaşkanlığının sona erdiği döneme kadar kullandığı kişisel eşyaların yer aldığı müzede, yakın siyasi tarihin önemli liderlerinin fotoğraf ve karikatürleri sergileniyor. Kubbeli mimariye sahip olan, 7 küçük kubbenin Demirel'in başbakanlıklarını, büyük kubbenin ise cumhurbaşkanlığını simgelediği müzede, Süleyman Demirel'in yanı sıra 1950'lerden 2000'li yıllara kadar Türk siyasetinde iz bırakmış İsmet İnönü, Celal Bayar, Adnan Menderes, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve Alparslan Türkeş gibi bir döneme damga vuran siyasetçilerin fotoğrafları yer alıyor.

TARİHİ SEÇİM SANDIĞI

Dönemin seçim atmosferlerinin de çeşitli belgelerle sergilendiği müzede, Süleyman Demirel'in ilk başbakan olduğu 1965 genel seçiminde Ankara'nın Çankaya ilçesinde oy kullandığı sandığı temsilen '47 No'lu sandık' da korunuyor.
BİZE ULAŞIN