Yaz soygunlarına dikkat

Yazın gelmesi ile polis, yaz hırsızlarına karşı pencere ve balkon kapılarını açık bırakan vatandaşları uyardı

Yaz soygunlarına dikkat
Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği yetkilileri, yaz sıcaklarının başlamasıyla birlikte Antalya ve ilçelerinde hırsızlık olaylarına karşı vatandaşı uyardı. Günün her saati yaz nedeniyle açık bırakılan balkon kapıları ve pencerelerin hırsızlara davetiye çıkardığını belirten polis, alınacak bazı basit önlemlerle her türlü olumsuzluğun önüne geçilebileceğini ifade etti.

PENCEREYİ AÇIK BIRAKMA

Antalya polisi, hırsızların, sıcaklarla birlikte açık bırakılan balkon kapılarını ve pencereleri 'fırsat' olarak gördüklerini bildirdi. Hırsızlık olaylarının daha çok apartmanların alt katlarında gerçekleştiğini de belirten uzman ekipler, "Öncelikli olarak konutlara alarm sistemi takılmalıdır. Zemin ve alt katlarda bulunan konutların balkon kapısı ve pencerelerinin uyumadan önce mutlaka kapatmalıyız" diye konuştu. Uzman ekipler zemin katlardaki balkon ve pencere demirlerinin üst katlara merdiven vazifesi görmeyecek şekilde yapılması gerektiğine de vurgu yaptı.

TEDBİRİNİZİ MUTLAKA ALIN

Polis, hırsızların daha çok açıkta bırakılan ve kolayca çalınabilen ziynet eşyalarını tercih ettiğini da açıkladı. Bu tür eşyaların kolay ulaşılabilecek yerlerde bırakılmaması gerektiği de belirten hırsızlık masası dedektifleri, "Bu nedenle bina giriş kapıları kapalı tutulmalı, yabancı kişiler ile dilenci kılığında gelenlerin binaya girişlerine kesinlikle izin verilmemeli, bu kişilere kapı açılmamalı" diyerek vatandaşları uyardı. Polis ayrıca tüm önlemlere rağmen meydana gelecek hırsızlık olaylarında ise hiç bir eşyaya dokunulmadan güvenlik güçlerine haber verilmesi parmak izi incelemesinin hırsızların yakalanmasında önemine dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN