İnanılmaz ama burası Antalya

Kasım ayında G-20 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Antalya'nın protokol yolu olan Gazi Bulvarı'ndaki önlenemeyen manzara iç karartıyor

İnanılmaz ama burası Antalya
Kasım ayında ekonomisi en büyük 20 devletin katılımı ile G-20 Liderler Zirvesi'ne evsahipliği yapmaya hazırlanan Antalya'da, Gazi Bulvarı'nın Muratpaşa ilçesi sınırları içinde kalan bölümdeki manzara görenleri şaşkına çeviriyor. Yolun yaklaşık 3 kilometrelik bölümünde, 7 ayrı yere kurulmuş olan hayvan satış noktaları, çadırlar, derme çatma çardaklar, molozlar ile yıkılmış gecekonduların görüntüleri görenlerin içini karartıyor. Her yıl 13 milyon yabancı, 3 milyon yerli turist ağırlayan ve Türkiye'de hiçbir kente nasip olmayan G-20 zirvesine evsahipliği yaparak dünyanın en gelişmiş ülkelerinin devlet başkanları, başbakanları ve bakanlarını ağırlayacak olan Antalya'daki bu görüntü herkesi ürkütüyor.

HAYVAN PAZARI

Gazi Bulvarı'nın Muratpaşa ilçesi sınırları içinde yer alan Yeşildere ve Doğuyaka mahalleleri içinde yol kenarına kurulan hayvan satış noktalarına bir türlü çözüm bulunamıyor. Çobanların da 24 saat hayvanlarının başında kalma ihtiyacı hissetmesi ile bölge adeta çadırkente dönmüş durumda. Hayvanların gübrelerinin etrafa yaydığı koku ise ayrı bir sorun olarak ortada duruyor. Gazi Bulvarı'ndaki bu çirkin manzaranın peşini bırakmayan SABAH Akdeniz'in her haberinin ardından bölge belediye tarafından temizleniyor. Ancak kısa bir süre sonra yine eski haline dönüyor.

VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ

Gazi Bulvarı'ndaki bu çirkin görüntü vatandaşın da tepkisini çekiyor. Bölgede 100 metre aralıkla hayvan satış noktası bulunduğunu da dile getiren Antalyalılar, "Bu görüntü 1960-1970'li yılların Antalya'sında bile yoktu. Ayrıca iki hayvan satış noktası arasında kurulan çadırlar ve yanmış gecekondu görüntüleri harabeyi andırıyor. Burasının Antalya'nın göbeği olduğuna inanmak güç. Turizm kentine yakışmıyor" diyerek tepkilerini dile getirdi.

PLAN SORUNU

Belediye ise plansızlık nedeniyle bölgeye müdahale etmekte güçlük çekiyor. Kırcami planlarına dahil olan bölgenin elden geçirilmesi için planlama çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Vatandaşlar ise plan çalışmalarının bitmesini beklemeden belediyenin çözüm üretmesini talep ediyor.
BİZE ULAŞIN