Yetiştirici ithal çoban istedi

Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı'nın Sonuç Raporu tamamlandı. Raporda, yetiştiricilerin ithal çoban talebi yer aldı

Yetiştirici ithal çoban istedi
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ile Antalya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen Batı Akdeniz Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı Sonuç Raporu açıklandı. Çalıştayda 9 başlıkta küçükbaş hayvanların yetiştiriciliğinin sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. BAGEV Başkanı Ali Çandır, Batı Akdeniz'in Teke Yöresi olarak da anıldığını vurgulayarak, "Bölgemize adını veren bölgedeki insanlara et ve süt olan keçidir. Bölgemizde yapılan hayvancılık özellikle aile çiftliklerinin varlığını sürdürebilmesini, kırsal nüfusun yerinde istihdamını ve yüzyıllardır var olan kültürümüzün devamlılığını sağlamaktadır" dedi.

TAKİP CİHAZI

"İyi bir çobana devlet memuru maaşı veririm" diyen yetiştiriciler, iyi çoban bulamamaktan şikayetçi. Raporda, konuyla ilgili "Vatandaşlar kentte 800 TL'yi 2 bin TL'ye tercih ediyor" tespitine yer verildi. Yurtdışından kaçak çalışan çobanların olduğuna dikkat çekilen raporda, ithal çobanların önünün açılması ve yabancı çobanlara çalışma izni verilmesi önerisi getirildi. Sorunların başında çobanların kurt, çakal ve tilki gibi vahşi hayvanlarla karşı karşıya kalması olduğuna dikkat çekilen raporda, ilginç bir öneride de bulunuldu: "Kurtlara izleme cihazı takılmalı." Yetiştiriciler, 500 hayvanlık sürülere verilen çoban desteği ile ilgili de düzenleme talep etti.

YETİŞTİRİCİLER BULUŞTU

Raporun en ilgi çekici bölümlerinin başında 'Çobanlık Mesleği ve Sürü Yöneticisinin Sorunları' geldi. Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Prof. Dr. Türker Savaş'ın başkanlığında gerçekleşen oturuma, Antalya, Konya ve Aksaray'dan Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği temsilcileri ile Antalya'dan yetiştiriciler katıldı.

SÜRÜ YÖNETİCİSİ OLSUN

Çobanlıkla ilgili tartışmalardan sonuç raporuna yansıyan bölümlerde, çobanlık mesleğinin hak ettiği değeri bulmadığı vurgulanırken, özellikle "Çobanın oyuyla benimki bir mi" sözlerinin çobanlığa bakışı ortaya koyduğuna değinildi. "Çobana kız vermiyorlar" serzenişinin dikkat çektiği raporda, "Çoban algısını değiştirmek gerekiyor. Çobanın ismi değiştirilsin. Sürü yöneticisi olsun" önerisi geldi.
BİZE ULAŞIN