Göller diyarı sizi bekliyor

Göller Yöresi'ndeki Burdur, doğal güzellikleri ve barındırdığı kuş türleriyle irili ufaklı birçok göle ev sahipliği yapıyor ve ziyaretçilerini bekliyor

Göller diyarı sizi bekliyor
Antalya, Isparta, Konya, Afyonkarahisar ve Burdur illerini kapsayan göller yöresindeki pek çok göl, doğaseverlere alternatif turizm olanakları sunuyor. Burdur'da Yeşilova ilçesindeki 185 metre derinliğindeki Salda Gölü, beyaz kumsalı ve berrak yapısıyla da ilgi çekiyor. Burdur Gölü, özellikle gün batımında çok sayıda yerli ziyaretçiyi ağırlıyor. Kuş popülasyonu, kuş gözlemcisi doğa tutkunları için çeşitli imkanlar sunuyor. Kuş türleri açısından Türkiye'nin önemli yaşam alanlarından biri olan Gölhisar Gölü'nde ise bugüne kadar 53 kuş türünün varlığı tespit edildi.

DÜNYA ÇAPINDA

Burdur ve Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde yer alan Yarışlı Gölü, az sayıdaki çay ve pınarlar ile besleniyor. Yeşilova ilçesinin kuzeyinde yer alan Çorak Gölü de, nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan tuzcul sabun otu isimli bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Yazır Gölü ve çevresinde yapılan araştırmalarda ise 83 familyaya ait 355 sucul ve karasal bitki türü belirlendi. Büyük kısmı kamış ve saz bitkileriyle kaplı gölde 29 ötücü, 8 su kuşu ve 6 gündüz yırtıcı kuş türüne rastlandı.

GÖL TURİZMİ HAMLESİ
İl Kültür Turizm Müdürü Servet Olpak, "Valilik ve belediyelerle yaptığımız çalışmalarla bu güzelliklerin daha çok kişi tarafından tanınmasını istiyoruz. Burdur'da göl turizmini geliştirmek istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN