Hırsızların mirası Kundu bataklığı

Kundu'da kum hırsızlarının açtığı dev çukurlarda suni göletler oluştu. Sivrisinek yuvası haline gelen göletler bölge halkının kabusu oluyor

Hırsızların mirası Kundu bataklığı
Antalya'nın en lüks otellerinin yer aldığı Kundu bölgesini talan eden kum hırsızları arkalarında iç acıtan bir manzara bıraktı. Kum hırsızlarının talan ettiği bölgede oluşan dev çukurlar yağan son yağmurlarla dev bataklıklara dönüştü. Doğa katliamının yaşandığı bölgede oluşan bataklıklar hem insan hayatını tehdit ediyor, hem de sivrisinek yayıyor. İnşaat sahipleri ise civarda yapılan binaların duvarlarının çatladığını söyleyerek durumun ciddiyetine dikkat çekti. Antalya'da bir dönem Lara bölgesini talan eden kum hırsızları, son kurban olarak kendilerine Kundu bölgesini seçmişti. Tüm kış boyunca geceleri Kundu'da çalışan ve bir türlü engellenemeyen kum hırsızları hem hazine hem de özel arazilerden kepçe yardımı ile kamyonlarca kum çaldı. Yaşanan hırsızlığın ardından arazide derin çukurlar oluştu. Lüks villalar ve 5 yıldızlı otellerin çevresinde yaşanan bu olay bölge sakinlerinin korkulu rüyası haline geldi.

DEV ÇUKURLAR OLUŞTU

Hırsızların çaldıkları kum nedeniyle bölgede dev çukurlar oluştu. İnsanların can ve mal güvenliğini tehdit eden bu çukurlar, deniz seviyesine inilmesi ve yağmurların yağması ile birlikte bölgede göletler ve bataklıklar oluştu. Milyon dolarlık villalarının önünde oluşan göletler çevrede yaşayanları korkutuyor. Çocuklu aileler ise diken üstünde. Çünkü etrafa tehlike saçan göletlerin etrafı çevrili değil, hiçbir uyarı levhası yok.

SİVRİSİNEK KABUSU

Bölgede kum hırsızlarından kalan göletlerin geçmişi eski olan ise bataklığa dönüşmüş durumda. Çevredekiler için tehlike oluşturan bu bataklıklar aynı zamanda birer sivrisinek yuvası. Kundu'nun yanı sıra Ermenek ve Lara bölgesinde yaşayanlar da bu bataklıklardan üreyen sivrisinekler nedeni ile canından bezmiş durumda.

EVLERİMİZ ÇATLIYOR
Kum hırsızlarının doğal yapıyı bozduğunu belirten bölge sakinlerinden Ahmet Kulu, bölgedeki evlerde yer yer çatlaklar oluştuğunu belirtti. Kum alınan bölgelerin artık birer gölete döndüğünü belirten bölge sakinleri, "Artık bu alanlar insanları korkutuyor. Bölgede hiçbir uyarı levhası yok. Oluşan göletler ve bataklıklar herkesin hayatını tehdit ediyor" diyerek tepkilerini dile getirdi.
BİZE ULAŞIN