Yıkılan köprüde tehlikeli turizm

Seydikemer'de sel nedeniyle yıkılan köprü çakıl doldurularak trafiğe açıldı. Safari araçları da tehlikeyi hiçe sayarak köprüyü kullanıyor

Yıkılan köprüde tehlikeli turizm
Muğla'nın Seydikemer ilçesindeki yıkık köprü tehlikeli bir şekilde turizme hizmet veriyor. Muğla-Antalya sınırındaki Korubükü Köprüsü, ulaşımı 10 kilometre kısaltmak isteyen kum nakliyecileri tarafından çakılla doldurup geçilir hale getirince turist taşıyan safari araçları da köprüyü kullanmaya başladı. Hemen her gün yüzlerce turist her an göçme tehlikesi bulunan köprüden geçiriliyor.

OCAK'TA SEL GELMİŞTİ

Geçen kış 14 Ocak'ta yaşanan şiddetli yağış ile gelen sel Karaçay üzerine kurulu Seydikemer'e bağlı Korubükü mahallesiyle Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kınık mahallesini bağlayan Korubükü Köprüsü'nün ayaklarında çökmeye neden oldu. Saklıkent Kanyonu'na 7 kilometre mesafedeki, 70 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğindeki köprünün üç ayağı sel nedeniyle yıkıldı. Köprünün 30 metrelik kısmında 3 metrelik çökme meydana geldi. Köprü, bunun üzerine araçların geçişine kapatıldı. Nisan ortalarında Karaçay'daki su seviyesi azalınca, bölgedeki vatandaşlar köprünün çöken kısmına dolgu için çakıl döktü ve tekrar kullanmaya başladı. Turizm mevsimi başlayınca da köprüden çevre sakinlerinin yanında her gün yüzlerce turist safari araçları ile geçmeye başladı.

PAYLAŞIM SORUNU VAR

Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken köprünün çakıl dökülerek ulaşıma açıldığını yeni öğrendiğini söyledi. Köprünün tamir edilmeme gerekçesini de açıklayan Köken, "Yollar belediyeler tarafından paylaşılma aşamasında. Henüz kimin sorumluluğunda olduğu kesinleşmedi. Bu yüzden köprüden geçişi trafiğe kapatacağız. Bizim için önemli olan can güvenliğidir" dedi. Köprünün Özel İdare ve köylünün katkısıyla yapıldığını hatırlatan Kaymakam Köken, "Normalde 15 yılda bir köprü yıkılmaz. Ama gelen selle tabanları boşalınca yıkılmış. Vatandaş da oraya kendi imkânları ile toprak döküp kendilerince bir çözüm bulmuş. Ama bunun sağlıklı olmadığını düşünüyoruz. Biz bunu jandarma trafik timine bildirdik" diye konuştu.

YOL KİMİN BELLİ DEĞİL

Büyükşehir Yasası nedeniyle yolun kime ait olduğu tartışmaları da yaşandığını belirten Kaymakam Köken, "Büyükşehir yolları paylaştırdı. Alınan kararlar henüz kurumlara bildirilmedi. Ne ilçe Emniyet Müdürlüğü'ne ne de trafiğe bunlarla ilgili bir bilgi gelmedi. Bu yolun kime ait olduğunu bir an önce tespit edip onunla ilgili gerekli tedbirleri alacağız" dedi.

10 KİLOMETRE İÇİN
Bölge sakinlerinden Mehmet Temel Aytan ise köprüyü kumçakıl kamyonlarının kullandığını, çakıl dökerek ulaşıma da onların açtığını belirterek, "Buraya yeniden bir ayak yapılıp köprü yenilenmeli. Bu yol Fethiye'yi Antalya'ya bağlayan yol. Saklıkent'in içinden geçelim desek yüklediğimiz ot ile ya da samanla nasıl geçeyim? İster istemez uçacak, orada oturan turistler rahatsız olacak. Bu köprüyü kullanmasak en az 10 kilometre daha yolu uzatıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN