Bu defa kaçırmayalım

Antalya, Eylül'de Dünya Plaj Voleybolu Şampiyonası'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Voleybol Federasyonu Başkanı Mutlugil, Lara'ya gelerek yer incelemesi gerçekleştirdi

Bu defa kaçırmayalım
Antalya, 17 yıl aradan sonra yeniden Dünya Plaj Voleybolu Şampiyonası'na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Eylül ayında gerçekleşecek şampiyonanın yapılacağı yer olarak Lara plajı düşünülüyor. Uygun yer tahsis edilmesi halinde şampiyonanın hem kadınlar hem de erkekler klasmanları Antalya'da gerçekleşecek. Alanya, 1996-1998 yıllarında 3 kez erkekler klasmanında Dünya Plaj Voleybolu Şampiyonası'na ev sahipliği yapmıştı.

GÜNÜBİRLİK GELDİ

Avrupa Olimpiyatları için Bakü'de bulunan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, konuyla ilgili günübirlik Antalya'ya geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici ve Ekdağ Genel Müdürü Murtaza Tamyürek ile bir araya gelen Mutlugil Lara'da yer incelemesinde bulundu. İncelemenin ardından tekrar Bakü'ye dönen Mutlugil, konuyla ilgili SABAH Akdeniz'e bilgi verdi. Antalya'da şampiyona için uygun bir alan aradıklarını anlatan Mutlugil, "Rüzgar ve güneş durumlarını inceliyoruz. Uygun yer bulunması ve tahsis edilmesi halinde Dünya Plaj Voleybolu Şampiyonası'nın bir ayağının Antalya'da yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

EYLÜL'ÜN 2. HAFTASI
Şampiyonanın Eylül ayının ikinci ve üçüncü haftasında gerçekleşeceğini açıklayan Mutlugil, "Avrupa organizasyonlarına ev sahipliği yapıyoruz ama uzun zamandır dünya şampiyonasını alamamıştık. 17 yıl aradan sonra yeniden Dünya Plaj Voleybolu Şampiyonası'nı Türkiye'ye getirmek istiyoruz" dedi. Uluslararası Voleybol Federasyonu Başkanı Wei Jizhong'un Antalya seçeneğine özellikle sıcak yaklaştığı ve "Antalya'da yapacaksanız organizasyonu Türkiye'ye verelim" dediği öğrenildi. Mutlugil de şampiyonanın Türkiye'ye verilmesi için Antalya'nın marka değerinin önemli bir tercih sebebi olduğunu belirterek, "Antalya hem konaklama kapasitesiyle, hem uluslararası havalimanıyla, hem de dünya genelindeki bilinirliğiyle önemli bir tercih sebebi" diye konuştu.

BELEDİYEDEN YEŞİL IŞIK

Lara Birlik'in işletme hakkını elinde bulunduran Büyükşehir Belediyesi şirketi Ekdağ'ın Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Tamyürek, "Federasyon Başkanı Mutlugil'le çalışmalarımız sürüyor. Lara'yı gezdirdik. Antalya'da yapılmasından yanayız" dedi. Hedeflerinin Lara'yı yılın 12 ayı canlı tutmak olduğunu anlatan Tamyürek, plaj voleybolunun bu anlamda çok önemli olduğunu söyledi.

YILLIK 15 BİN KİŞİ
Şampiyonayı almaları halinde Lara'yı plaj voleybolu merkezi haline getirmek istediklerini anlatan Tamyürek, "Dönemlik voleybol organizasyonlarına ev sahipliği yapmakla yetinmeyeceğiz. Lara'yı dünya takımlarının antrenman yaptığı bölge haline getirmek istiyoruz. Otellere ve havalimanına yakın. Plaj voleybolu için uygun bir yer. Yılda 13-15 bin kişinin sirkülasyonu olan bir alan olmasını istiyoruz" dedi.

4 BİN KİŞİLİK TRİBÜN
Antalya'nın şampiyonaya ev sahipliği hakkı kazanması halinde Lara plajında 4 bin kişilik portatif tribün inşa edileceği öğrenildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kuracağı tribünün maliyetinin 2 milyon lirayı aştığı iddia edildi. Aydınlatma sisteminin de yer alacağı tribünün organizasyon sonrası sahilde kalmasını istediklerini anlatan Murtaza Tamyürek, "Spor organizasyonları dışında biz kullanmak istiyoruz. Spor organizasyonlarının dışında konserler ve kültürel etkinlikler için kullanmayı planlıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN