Kaçak dersanelere göz açtırılmayacak

Milli Eğitim komisyonlar kurarak, etüt merkezi, eğitim koçluğu gibi farklı isimlerde çalışan kaçak eğitim kurumlarını mercek altına alıyor

Kaçak dersanelere göz açtırılmayacak
Antalya'da izinsiz faaliyet gösteren eğitim kurumları mercek altına alınıyor. Etüt merkezi, eğitim koçluğu, eğitim merkezi, eğitim danışmanlığı, ödev evi, eğitim rehberliği gibi farklı isimlerle açılan kaçak eğitim kurumları, tespit edilerek kapatılacak.

DERSHANE DÖNÜŞÜMÜ

Türkiye'de dershane devri 1 Eylül'de kapanıyor. Dershaneler ise özel okullara yada 12 yaş altı öğrencilere yönelik etüt merkezlerine dönüşerek yollarına devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrencilere ücretsiz takviye kursları başlatmasına rağmen, kaçak özel ders sayısı da artıyor.

KOMİSYONLAR KURULUYOR

Buna önlem almak isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, İzleme ve Koordinasyon Komisyonları kurarak, izinsiz kurulan kaçak eğitim kurumlarını mercek altına almaya başladı. Komisyonlarda İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yanı sıra, ilgili belediyeler, Defterdarlık, SGK, Emniyet Müdürlüğü ve Vali'nin uygun gördüğü kurumlardan temsilciler de yer alacak.

MERDİVEN ALTINA İZİN YOK

Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, Milli Eğitim Bakanlığı kadrosuna atanmak isteyen dershane öğretmenlerinin müracaatlarının tamamlandığını belirterek, "1 Eylül itibariyle dershane diye bir kavram kalmayacak. Biz de yeni bir sektörün oluşmaması konusunda önlem alıyoruz. Merdiven altı dershaneciliğin oluşmasına imkan tanımayacağız" diye konuştu.

YURTLAR DA MERCEK ALTINDA

Oluşturulan komisyonların hem ihbarları değerlendireceğini hem de denetleme yapacağını açıklayan Gülay, "Tespit edilen kaçak eğitim kuruluşlarıyla ilgili yasal işlem yapacağız. Komisyondaki her kurum kendi görevi dahilinde yasal işlem yapacak" dedi. Gülay, kaçak eğitim merkezlerinin yansıra kaçak yurtlara da inceleme başlatıldığını belirterek, "Öğrenci apartı, öğrenci pansiyonu gibi isimlerle faaliyet gösteren yurtlar tespit edildiğinde de yasal işlemler yapılacak. Bunlara izin vermeyeceğiz" dedi. Kaçak eğitim merkezlerinin en yoğun olarak bulunduğu Muratpaşa ilçesinde, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) adına komisyona dahil olan ATSO Meclis Üyesi Kenan Çelik süreci anlattı. Çelik, dönüşüm sürecinde yaşanan boşluktan yararlanmak isteyen çok sayıda eğitimcinin kaçak eğitim merkezleri açtığını söyledi. Çelik, eski dershane öğretmenlerinin yansıra okullardaki öğretmenlerden de böyle bir yapının içerisine giren çok sayıda kişi olduğunu öne sürdü.

30 DERSHANE ÖZEL OKUL OLDU
Öte yandan Antalya'da dershane dönüşümü tablosu da ortaya çıktı. Antalya'da faaliyet gösteren 100 dershaneden 72'si özel okula dönüşmek için müracaat etti. Dershanelerin 30'unun özel okula dönüşümü tamamlandı. 20'nin üzerinde dershanede ise müracaat sürecinin devam ettiği, müfettişlerin incelemesinin sürdüğü öğrenildi.

ETÜT MERKEZLERİ

Antalya genelinde bulunan 54 etüt merkezinden ise özel okula dönüşüm için sadece 3 başvuru geldi. Etüt merkezlerinin neredeyse tamamı yeni programa uygun hale gelerek 12 yaş altı etüt merkezi olarak devam etme yolunu seçti. Dönüşüm süreci için müracaatlar 1 Eylül tarihinde sona erecek.

BİZE ULAŞIN