Başkan Yücel'e görevden men

Alanya Belediye Başkanı Yücel, Kestel Belediye Başkanı olduğu dönemde görevi kötüye kullanmaktan hapis ve görevden men cezasına çarptırıldı

Başkan Yücel'e görevden men
Alanya'nın MHP'li Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Kestel Belediye Başkanlığı sırasında 'görevini kötüye kullanarak haksız menfaat sağladığı' gerekçesiyle 10 ay hapis ve 300 gün görevinden men cezasına çarptırıldı. Yücel'in hapis cezası, Alanya 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 6 bin lira para cezasına çevrildi. Mahkeme, Yücel hakkında benzer suçlardan hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı mahkeme ilamları olduğunu dikkate alarak cezayı ertelemedi. Mahkeme bu duruma bağlı olarak Adem Murat Yücel'in TCK'nın 53. maddesi gereğince 300 gün süreyle 'Alanya Belediye Başkanlığı' haklarından yoksun bırakılmasına karar verdi. Yargıtay'ın da kararı onaması durumunda, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, 300 gün süreyle belediye başkanlığı yapamayacak.

PARK RESTORAN OLDU

Adem Murat Yücel'in ceza almasına neden olan dava, Kestel Belediye Başkanı olduğu dönemde beldenin sahilinde bulunan park alanının bir bölümünü, Meclis ve Encümen kararları ile kiraya vermesi ve bu alana 'Olta Balık Restoran' ile 'Crayz Bull' isimli diskonun kurulması üzerine açılmıştı. Kestel'de yaşayan Hasan Sakar'ın şikayeti üzerine açılan dava İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma izni vermesi ile kamu davası olarak yürütülmüştü.

GEREKÇELİ KARAR

Başkan Yücel'in dönemin Kestel Belediyesi Meclis ve Encümen üyeleri İbrahim Görgün, Hasan Erdoğan, Murat Topcu, Mustafa Şimşek, Mümün Şimşek, Süleyman Sönmez, İbrahim Zavlak ve Veli Yılmaz ile birlikte yargılandığı davada mahkemenin verdiği gerekçeli karar kamuoyuna yansıdı. Alanya 8. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Türker Türkoğlu, gerekçeli kararında; yeşil alan, park, piknik alanı ve çocuk bahçesi olarak kullanılması gereken alanın imar planı ve Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne aykırı bir şekilde eğlence mekanı ve restoran olarak kiraya verildiğini bildirdi.

HAKSIZ KAZANÇ SAĞLANDI

Kararda ayrıca, parkta açılan disko ve restoranın toplam yapılaşma sınırı olan yüzde 5'i fazlasıyla aştığını tespit etti. Mahkeme buradan yola çıkarak Yücel ve diğer sanıkların görevlerinin gereklerine aykırı hareket ederek aldıkları Meclis ve Encümen kararları ile imar planı ve yönetmeliğe aykırı olarak park alanını yapılaşmaya açtıklarına hükmetti. Mahkeme Yücel ve diğer sanıkların, bu eylemleriyle belediyeye gelir sağladıklarını savunsalar bile bu yapılaşma ile olağan şartlarda mümkün olmayacak şekilde eğlence mekanı ve restoran sahibine haksız menfaat sağladığına da karar verdi.

YENİDEN SUÇ İŞLEYEBİLİR

Mahkemenin gerekçeli kararında, Başkan Adem Murat Yücel'in daha önce de görevi kötüye kullanma suçunu işlediği belirtilerek yeniden suç işlemeyeceğine dair vicdani kanaat oluşmadığından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının uygulanmadığı belirtildi. Gerekçeli kararda, belediye başkanı olarak kendisine tanınan hak ve yetkilerin kötüye kullanılması nedeniyle, para cezasının gün sayısı kadar yani 300 gün süreyle belediye başkanlığından men edilmesine karar verildiği belirtildi.

DİĞER SANIKLAR

Aynı davada yargılanan Kestel Belediyesi eski Mali Hizmetler Müdür Vekili İbrahim Görgün de Yücel gibi görevini kötüye kullanmak suçundan 6 bin lira para cezasına mahkum oldu. Yine 300 gün süreyle hak ve yetkilerini kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verildi. Kestel Belediyesi eski Meclis ve Encümen üyeleri sanık Mustafa Şimşek, Hasan Erdoğan, İbrahim Zavlak, Veli Yılmaz, Mümin Şimşek, Süleyman Sönmez, Murat Topçu hakkında 10 ay hapis cezası verildi. Ardından sanıkların daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmaması, yeniden suç işlemeyecekleri vicdani kanaatine varılmış olması nedeniyle hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi.

BİZE ULAŞIN