SDÜ bilimin yeni merkezi olacak

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, akademik niteliği yüksek bir ekip kurmaya çalıştıklarını söyledi. Rektör Çarıkçı, SDÜ'nün bilim, sanat ve cazibe merkezi olmasını istediklerini açıkladı

SDÜ bilimin yeni merkezi olacak
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, akademik niteliği yüksek bir ekip kurmaya çalıştıklarını söyledi. Rektör Çarıkçı, SDÜ'nün bilim, sanat ve cazibe merkezi olmasını istediklerini belirtti.

YENİ EKİP KURULUYOR

SDÜ'nün yeni Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, basın mensupları ile ilk kez SDÜ Konukevi'nde düzenlenen iftar programında bir araya geldi. Çarıkçı, SDÜ'de yeni ekiplerin oluşturulup, projelerin masaya yatırıldığını söyledi. SDÜ'de akademik dil konuşulacağını ifade eden Rektör Çarıkçı, "Yaklaşık 5 bin personeli, 70 bin öğrencisi olan devasa bir yapıdan bahsediyoruz. Isparta açısından da çok çok önemli bir yapı, hem ekonomik, hem sosyal hayatın birinci derecede belirleyen bir yapı üniversite. Üniversite olmadan bir çok şeyin kayıp olacağını değerlendiriyoruz. Üniversite yönetimi için iyi bir ekip kurmaya çalışıyoruz. Akademik niteliği yüksek bir ekip kurmaya çalışıyoruz" dedi.

CAZİBE MERKEZİ
Üniversitenin bir bilim ve sanat merkezi olması, bir cazibe merkezi olmasını istediklerini anlatan SDÜ Rektörü, "O yüzden üniversitede sadece akademik dil konuşulacak, akademik sorunlar dile getirilecek. Şeffaf olacak üniversite. Bunu zaten uygulamaya başladık. Senato kararları, yönetim kurulu kararları, döner sermaye işletmesinin kararları basına ve kamuoyuna açıklanıyor. Bu noktada şehre zarar veren çalışmalar olmayacak. Bunu zaten seçim döneminde vaat etmiştik. Sizlerin de desteği ile iyi işler yapabileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.

GÜL VADİSİ SONLANDIRILDI

BAKA destekli SDÜ projesi Gülvadisi projesinin taraflar taahhütlerini tamamlayamadığı için sonlandırıldığını aktaran Çarıkçı, "Gülvadisi zaten sadece üniversite ve BAKA'nın altından kalkabileceği bir proje değildi. Köprüler oteller falan ciddi maliyeti olan bir proje idi. Biz BAKA ile laboratuvar projesi üzerinde çalışmaya başladık" dedi.

GÜLAR ASLINA DÖNDÜ
Gül ve Gül Ürünleri Araştırma Merkezi'nin (GÜLAR) artık sadece gül ve gül ürünleri üzerine araştırma yapacağını, ürettiği ürünleri satmayacağını vurgulayan Rektör İlker Çarıkçı, "GÜLAR bundan sonra ürün çıkartılmasına yardımcı olacak. Laboratuvar çalışmaları yapacak bir araştırma merkezi olarak faaliyet gösterecek. Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YBEM) yapması gereken işlerin çok dışına çıktı. YBEM sadece piyasanın yapamadığı işleri yapan merkez olacak. Örneğin Çince, ticari İngilizce, ileri Arapça, iş sağlığı ve güvenliği gibi eğitimleri veren bir kurum olacak. Kendi asli işine dönecek. YBEM'i bundan sonra piyasa ile rekabet edecek işlerde görmeyeceksiniz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN