İhracatta 1 milyar dolara doğru

Batı Akdeniz bölgesinden 2015 yılının 6 aylık döneminde 741 milyon 776 bin 37 dolar ihracat gerçekleştirildi. Piyasalardaki sıkıntı ihracata da yansıdı

İhracatta 1 milyar dolara doğru
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya, Burdur ve Isparta illerinden 30 Haziran 2015 tarihi itibariyle 741 milyon 776 bin 37 dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi. Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Batı Akdeniz ihracatında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 9.1 gerileme yaşandığını, bu dönemde Batı Akdeniz'in en fazla ihracat gerçekleştiren sektörünün 277 milyon 48 bin 75 dolar ile yaş sebze meyve olduğunu, Batı Akdeniz ihracatının bir diğer lokomotif sektörü madenciliğin ise bu dönemde 170 milyon 75 bin 546 dolar ihracat gerçekleştirdiğini kaydetti.

ULUSLARARASI PİYASA

Yılın ilk yarısında ihracatta hedeflenen rakamlara ulaşılamamasının temelinde uluslararası piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler yattığını belirten Satıcı, bu kapsamda, yoğun olarak ihracat yapılan ülkelerde oluşan talep daralması ile euro-dolar paritesinin Euro aleyhine değişmesinin sektörlerin ihracatına ters yönlü etki ettiğini vurguladı. Satıcı, küresel çerçevede yaşanan bu sıkışıklıklara ek olarak hava şartlarının da olumsuz seyretmesi, ihracat gerçekleşmelerinin negatif yönlü bir seyir izlemesine ilave bir etkide bulunduğunu da sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN