Derme çatma haller tarih oluyor

Derme çatma haller tarih oluyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarım kenti Antalya'da beldelere yayılmış derme çatma halleri bölge halleri ile tek çatı altında topluyor

  • Akdeniz
  • Cuma 04.07.2015
Antalya Büyükşehir Belediyesi, beldelere yayılan ömrünü doldurmuş halleri bölge halleri inşa ederek, modern bir yapıda tek çatı altında buluşturacak. Uygulama kapsamında ilk bölge hali Finike'de inşa edilecek. Sahilkent, Hasyurt, Turunçova halleri tek noktada birleştirilecek. 110 satış yeri bulunacak yeni hal kompleksinde, çağdaş ve modern şartlarda hal hizmeti sunulacak.

ÇOK ESKİ BİNALAR
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Hizmetleri Daire Başkanı Muharrem Kavurkacı, "Sahilkent, Hasyurt, Turunçova halleri birbirine çok yakın. Binaları çok eski ve ekonomik ömrünü doldurmuş haller. Finike Türkiye'nin narenciye deposu. Dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Finike'ye bu durum yakışmıyor. Tüccarlarımız, yurt dışından gelen iş ortaklarını bu derme çatma hallerde ağırlamaktan üzüntü duyuyor. Sahilkent'e modern bir hal kompleksi yaparak bu üç hali tek çatı altında topluyoruz. Finike'ye yakışır bir hal kazandıracağız. Projemiz hazır" dedi.

110 DÜKKAN BULUNACAK

Kavurkacı, Finike Toptancı Hal Projesi'yle ilgili şu bilgileri verdi: "Sahilkent'te yapılacak Finike Toptancı Hali toplam 71 bin 407 metrekare alan üzerine kurulacak. Hal kompleksi içinde 108 metrekarelik 52 komisyoncu dükkanı, 150, 300 ve 600 metrekarelik 58 tüccar ardiyesi yer alacak. 5 bin metrekarelik soğuk hava deposu bulunacak İdari bina ve sosyal tesislerin yanında 2 bin metrekarelik alanda cami inşa edilecek. Tüccarların tüm ihtiyacını karşılayacak bir kompleks olacak."

11 BÖLGE HALİ KURULACAK

Kavurkacı, Antalya'da 24 hal bulunduğunu hatırlatarak, bölge halleri ile bu sayıyı 11'e düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Kavurkacı, "Başkanımız Menderes Türel'in talimatıyla bu halleri bölge halleri çatısı altında toplamaya devam edeceğiz. Kaş, Kumluca, Serik, Manavgat, Alanya ve Gazipaşa'da da halleri birleştirerek, modern bölge halleri inşa edeceğiz. Proje çalışmalarımız sürüyor" dedi.
BİZE ULAŞIN