Bu işin dönüşü yok

Bu işin dönüşü yok

Antalya'nın içme suyu kaynaklarından Karacaören'de bulunan balık çiftlikleri sorun oldu. Bölgedeki balıkçılar projenin iptalini istiyor, DSİ ise tesislerin kapatılmasından yana

Manavgat içme suyu tesislerinin DSİ tarafından Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol gereği ASAT'a devrinin yapılmasının ardından gözler, Karacaören isale hattına çevrildi. Karacaören 1 ve 2 barajlarında faaliyet gösteren ve suyu kirletmekle suçlanan balık tesisleri, Manavat suyunun Antalya'ya verilmesi sonrası umutlandı. Karacaören'in Antalya'ya içme suyu kaynağı olarak belirlenmesi nedeniyle yapılan özel hüküm çalışmaları sonucu balık tesislerinin kapatılması gerekiyor. Balıkçılar Manavgat'ın devreye girmesi nedeniyle Karacaören'in önceliğinin sonlandığını düşünerek, yasakların askıya alınmasını talep etti. Ancak DSİ 13'üncü Bölge Müdürü Turkay Özgür, bu beklentileri söndürdü.

İŞ YÜRÜSÜN ANLAYIŞI
Bu yıl sonuna kadar Karacaören isale hattına harcanan paranın 50 milyon lirayı aşacağını vurgulayan Özgür, "Yatırım programına girmiş, bu iş yapılıyor. Bunun geri dönüşü yok. Bizim önceliğimiz takvimine göre bitirmektir" dedi. Bölgede kirlilik yaratacak uygulamalara son verilmesi gerektiğinin altını çizen Turkay Özgür, şöyle dedi: "Balık tesisleri kendileri açısından konuşuyor. Alışageldikleri bir meşgaleleri var. Su kirlensin, ama işlerimiz devam etsin anlayışında olabilirler ama biz o bakış açısıyla bakamayız. Isparta Belediyesi'nin yapması gereken, ruhsatı dolan balık tesislerine artık ruhsat vermemek. Balık çiftlikleri, suyu kirletici unsurdur. Ondan dolayı genel hüküm belirleme çalışmalarında değerlendiriliyor. Balık çiftlikleri kalkmalı. Suyun korunması bizim önceliğimizdir. Bu su Antalya'ya can katacak, hayat verecek." Su Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün sudaki kirlilik konusunda ciddi çalışmalar yaptığını anlatan Özgür, bölgede kirlilik yaratacak tüm tesislerin kalkması gerektiğini vurguladı. Özgür, yapılacak arıtma tesisi ile de temiz bir su elde edileceğini savundu.

ARITMA TESİSİ İHALESİ

DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür hedeflerinin isale hattı çalışmalarının, Varsak'ta yapılacak ve günlük kapasitesi 350 bin metreküp olan arıtma tesisi ile birlikte tamamlanması olduğunu söyledi. Özgür, "İsale hattı ile arıtma tesisinin aynı zamanda bitmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

300 MİLYON LİRALIK PROJE
İsale hattının ihale bedelinin 138 milyon lira olduğu, ancak iş arttırımlarıyla birlikte 160-170 milyon liraya mal olabileceğini dile getiren Özgür, arıtma tesisi ile birlikte toplam maliyetin ise 300 milyon lirayı bulacağını açıkladı. Özgür, "Saniyede 8 metreküp suyu ulaştırmış olacağız. Yılda da 160 milyon metreküp su getirmiş olacağız" dedi.

43 KM'NİN 15'İ BU YIL BİTECEK
Toplam isale hattının 43 kilometre olduğunu hatırlatan Özgür, "Biz şu ana kadar 8 milyon liralık hattı döşedik. Bu yıl da 21 milyon liralık ödeneğimiz var. 7 kilometre boru hattı döşeme hedefimiz var. Bu yılın sonuna kadar 15 kilometre bitmiş olacak" dedi. Kamulaştırma sorunları nedeniyle çalışmaların yavaş sürdüğüne değinen Özgür, "Son olarak 3 kilometrelik kısımda müteahhit firmaya yer teslimini yaptık. 2 bin 845 mm çapındaki boruların döşenme işlemi devam ediyor. Kamulaştırma işleri zaman alabiliyor. Yerleşim yeri, meyve bahçesi oluyor, sera oluyor. Vakit kayıpları oluyor. Biraz yavaş gidiyor. Zaten acelemiz de yok. Bir an önce bitsin diye bir amacımız yok" dedi.
BİZE ULAŞIN