Nasırlı parmaklarla dans

Nasırlı parmaklarla dans

Parmak uçlarındaki nasırlar nedeniyle büyük acı yaşayan, buna rağmen gülümsemeyi eksik etmeyen balerinler, estetiği sahnelere taşıyor

  • Akdeniz
  • Pazartesi 21.07.2015
Belli figürler ve adım atışlarını, müzik, mimik ve duygularla harmanlayan bir çeşit tiyatro gösterisi olan bale, izlenmesi en keyifli ama yapması en zor sanat dallarından biri. Parmak uçlarında dans edebilmek için uçları sert özel bir ayakkabı giyen balerinler, en çok nasırlı parmaklar ve kendilerini yaşattığı acıdan şikayet ediyor.

ACI UNUTULUYOR

Henüz 10 yaşında tanıştığı baleye, hayatının 25 yılını adayan Müge Ünal, dans ederken kendini özel, ayrıcalıklı hissediyor. Ünal, "Herkesin yapamayacağı bir işi yapıyorsunuz, sahneye çıktığınızda yaşadığınız bir keyif var. En zarif elbisenizi giydiniz, sahneye çıkacaksınız. Çok mutlusunuz ama en mutlu gününüzde bile acı çekiyorsunuz. Parmaklarınızın ucunda kuğu gibi dans ediyorsunuz ama parmaklarınız sert bir cismin içinde, paramparça olmuş durumda. Büyük acılar içinde sahneye çıkıyoruz ama sahnede o acıyı unutuyoruz, asla seyirciye yansıtmıyoruz" diye konuştu.

ACI İÇİNDE TEBESSÜM
Ayakkabıları giymeden önce özel bantlarla parmaklarını saran sanatçılar, özel çoraplarını, ardından ayakların tam parmak ucunda durmasını sağlayan 'point' denilen ayakkabıyı giyiyor. Dakikalarca parmaklarının üzerinde dans eden balerinlerin yüzünde ise nasırlı parmaklarının kendilerine yaşattığı acı değil, tebessüm görülüyor.
BİZE ULAŞIN