Karantina umut oldu

Rusya'nın Hollanda'ya uyguladığı karantina nedeniyle Türkiye'nin ihracatının iki katına çıkması bekleniyor

Karantina umut oldu
Rusya'nın Hollanda'dan çiçek alımını durdurması, bu ülkedeki alıcıları Türkiye'ye yönlendirdi. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Rusya'nın Hollanda'ya uyguladığı karantina nedeniyle çiçek alımını durdurması ve Çek Cumhuriyeti, Polonya, Litvanya gibi ülkelerden gelen ürünleri ise karantinaya almasının, Türkiye'deki çiçekçilik sektörünü hareketlendirdiğini söyledi.

TALEBİ KARŞILAYAMAYIZ

Hollanda'nın, Almanya ve İngiltere'den sonra en fazla çiçeği Rusya'ya sattığını anlatan Bağdatlıoğlu, "Yaklaşık 3 milyar dolarlık çiçek alan bir ülkeye Türkiye 10 milyon dolarlık çiçek gönderiyor. Bu karantina nedeniyle Türkiye'nin ihracatı iki katına çıkacaktır ancak Rusya'dan gelecek talepleri hiçbir şekilde karşılamayacaktır. Dolayısıyla Rusya kendi üretimine dönecektir. Bize düşen görev, elimizden geldiği kadar üretim alanlarını genişletmek ve verimli hale getirmek" dedi.

20 MİLYON DOLAR
Rusya'daki alıcılardan talepler gelmeye başladığını vurgulayan Bağdatlıoğlu, "Hiç aramayan müşteriler, 'Türkiye'de ne var ne yok' demeye başladı. Bu sene 6 ay gibi devam ederse ihracat 20 milyon dolara çıkar" diye konuştu. Rusya'nın bir dönem yaş sebze konusunda başka ülkelere uyguladığı ambargonun Türk üreticilerini sevindirdiğini ancak büyük bir hevesle pazara giren üreticilerin, fiyatların düşmesinden dert yandığını anlatan Bağdatlıoğlu, aynı durumu çiçek sektörü olarak yaşamak istemediklerini ifade etti.
BİZE ULAŞIN