Ormancının maden savunması

Ormancının maden savunması

Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, Antalya'da madenlere ayrılan alanın ormanlık alanın binde 1.7'si olduğunu söyledi

Antalya İl Koordinasyon Kurulu, Vali Yardımcısı Hüseyin Ece başkanlığında toplandı. Toplantıda konuşan Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, maden izinleri konusunda yoğun baskı gördüklerini anlattı. Orman Kanunu'na göre maden izinleri, yol, su ve enerji hatları gibi konular için Antalya'da 3 bin 556 konuda, 24 bin 492 hektarlık orman alanının kullanımı için izin verildiğini anlatan Türk, "Bu sahalar Antalya'nın orman alanının yüzde 2.12'sine tekamül ediyor" dedi.

278 MADENE İZİN VERİLDİ

Maden izinlerinin ise bunun küçük bir bölümünü oluşturduğunu ifade eden Mustafa Türk, "278 adet izin verilmiş. Verilen izinler toplam bin 979 hektarlık alanı kapsıyor. Yani maden ve taşocağı sahalarının toplam ormanlık alana oranı yüzde 0.17 seviyesindedir" dedi. Süresi dolan madenlerde ormanlık alanların rehabilite edildiğini ifade eden Türk, "2015 yılında çalışmaları sonlandırılan 15 maden ocağında 57 hektarlık alan rehabilite edildi" dedi.

ULAŞIM İÇİN 10 BİN HEKTAR

Bölge Müdürü Türk izinlerin dağılımlarını da açıkladı. Ormanlık alanların kullanım izinlerinde ilk sırada ulaşım sektörü yer alıyor. Buna göre 10 bin 292 hektarlık alan yollara kurban gitti. İkinci sırada 5 bin 771 hektar ile TEDAŞ ve TEİ- AŞ'a kullanım izni verilen ormanlar yer alıyor. Üçüncü sırada madenler ve taş ocakları geliyorrken, dördüncü sırada ise bin 129 hektar ile savunma tesisleri var.

108 PROJE TAMAMLANDI

Toplantıda yılın ilk yarısı itibariyle yatırım projelerinin değerlendirmesi yapıldı. Toplantıda verilen bilgilere göre 2015 yılında yatırımcı genel ve özel bütçeli kamu kurumları ile mahalli idareler tarafından 627 proje yürütülüyor. Projelerin 108'i yılın ilk yarısında tamamlanırken, 399 proje devam ediyor.
BİZE ULAŞIN