Myra ve Andriake ışığa kavuşuyor

Antalya'nın Demre ilçesinde bulunan ve MS. 2'nci yüzyıldan kalan Myra ile Andriake Limanı'nda bu yılki kazı çalışmaları başladı

Myra ve Andriake ışığa kavuşuyor
Antalya'nın Demre ilçesinde Myra Antik Kenti ve Andriake'de bu yılki kazı çalışmaları da başlatıldı. 3'ü Fransız 9 bilim insanı, 26 arkeoloji öğrencisi ve 4 işçinin katıldığı kazı çalışmalarının bu yılki bölümünde Myra Antik Kenti yakınlarındaki MS. 2'nci yüzyıldan kalan Roma Hamamı'nın Calidarium (sıcaklık bölümü) bölümünde, Andriake Limanı'ndaki Granaryum'un önündeki liman yapılarında kazı yapılacak. Eylül ayı başında da kazı çalışmaları Myra Kalesi'nde yürütülecek.

BÜYÜK HAMAM

Kazı Başkanı Doç. Dr. Nurettin Öztürk, kazıları iki yerde planladıklarını belirterek, "Birincisi Andriake liman kentinde liman yapılarında çalışmak. İkincisi Myra yakınlarındaki büyük hamamı açmaya devam edeceğiz. Bu çalışmalara 7- 8 metre alüvyon bariyerle 4 metre alüvyon dolgusunda devem edilmektedir" dedi.

NOEL BABA'NIN MEMLEKETİ

Myra Antik Kenti, tarihi MÖ 6 ve 5'inci yüzyıla kadar dayanıyor. Noel Baba'nın yaşadığı, mezarının bulunduğu kent Likya Birliği'nin metropollerinden biri olarak biliniyor. Hiç restore edilmeden ayakta kalan 13 bin 800 kişilik tiyatrosu ve dönemin şaheseri kaya mezarlarıyla ünlü Myra Antik Kenti, kazılarda ortaya çıkarılan tiyatro masklarıyla da ilgi çekiyor.

HEYKELLER GÖZ KAMAŞTIRDI
Antalya'nın Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti'nde Antalya Müzesi Müdürlüğü başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan heykellerin restorasyon ve konservasyon çalışmaları tamamlandı. Restorasyonu tamamlanan heykellerin Antalya Müzesi'nde sergilenmesi planlanırken, kazıda çıkan diğer heykellerin restorasyonlarına da müze atölyesinde Antalya Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı uzmanlarınca devam ediliyor.
BİZE ULAŞIN