Bu gösteri kaçmaz

22. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde bu akşam iki muhteşem bale eseri sahnelenecek. 'Ateş Kuşu' ile 'İlkbahar Ayini' kaçırılmaması gereken gösterilerden

Bu gösteri kaçmaz
Bu yıl 22'inci kez düzenlenen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde bu akşam tam bir bale şöleni var. Festivalde bu akşam müzikleri Igor Stravinsky'ye ait iki muhteşem eser sahnelecek: Armağan Davran ve Volkan Ersoy tarafından sahneye koyulan Ateş Kuşu ile kareografisini Mehmet Balkan'ın yapıp, Leyla Balkan'ın sahneye koyduğu İlkbahar Ayini. Devlet Opera ve Balesi'nin duyurulması için hiçbir çaba harcamadığı, hatta Antalyalılardan neredeyse gizlemeye çalıştığı bu akşam saat 21.00'deki gösterisini kaçırmayın.

İLKBAHAR AYİNİ


Gecede İzmir - Mersin - Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından canlandırılacak ikinci eser olan 'İlkbahar Ayini'nin dekor, kostüm ve ışık tasarımı da aynı isimlere ait. İnsanlık tarihinin en eski ve belki de evrensel kültürün en bilindik paydası olan baharı karşılama seramonilerinin, insan topluluklarında kültürel ve coğrafik değişiklikler gösterse de amacın hep aynı olduğundan yola çıkan eser, yepyeni bir güne uyanmak, taptaze bir sabahı karşılamak gibi, doğurganlık, yenilenme, aşk ve coşkunun canlanmasını anlatıyor. Doğa ile bir bütün olduğunu bilen ilk insandan, doğayı unutan çağdaş insana bir hatırlatma İlkbahar Ayini.

ATEŞ KUŞU

İzmir-Mersin - Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından canlandırılacak eserlerden 'Ateş Kuşu'nun dekor tasarımı Tayfun Çebi, kostüm tasarımı Gülay Korkut, ışık tasarımı ise Fuat Gök'e ait. Kötü büyücü Kaschei'nin, 13 güzel prensesi kaçırması ve büyülü bahçesine hapsetmesi ile başlayan eserin konusu kısaca şöyle "Pek çok cesur şovalye prensesleri kurtarmaya yeltenmişse de Kaschei tarafindan yakalanmış ve taşa çevrilmiştir. Günlerden bir gün, genç prens Ivan ormanda gezinirken, sihirli yaratık Ates Kuşu'na rastlar. Onu bir ağacın etrafında dans ederken yakalar. Ateş Kuşu prense onu bırakması için yalvarır, kurtulmak için de sihirli bir tüyünü kopararak Prens Ivan'a verir. Onu her salladığında yardımına koşacağını söylemesi üzerine prens Ates Kuşu'nu serbest bırakır. Kaschei'nin adamları tarafından yakalanan Prens Igor, Ateş Kuşu'nun yardımı ile kurtulup hem aşık olduğu hem de diğer prensesleri kurtarır.

BİZE ULAŞIN