Faciada yeni iddia

Antalya OSB'de 5 işçinin ölümüne neden olan kazan patlamasıyla ilgili davada ifade veren kazan üreticisi 'Kullanıcı hatası var' dedi

Faciada yeni iddia
Antalya Organize Sanayi Bölgesi'ndeki çamaşır yıkama fabrikasında 19 Kasım 2014 tarihinde meydana gelen kazan patlaması sonucu 5 işçinin ölümü, 17'sinin de yaralanmasıyla ilgili davanın ikinci duruşmasında ifade veren kazan üreticisi firmanın sahibi Galip Yarar, patlamanın kullanıcı hatasından kaynaklandığını öne sürdü. Olaydan sonra fabrika sahibi Yakup Arıkan, İşletme Müdürü Selçuk Nadir Erdiç, Teknik Müdür Ahmet Ergüven, yardımcısı Mehmet Büyükdeniz ile İş Güvenliği Uzmanı Nezaket Kaya hakkında 'taksirle 1'den fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan, Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kazayla ilgili buhar kazanının imalatını yapan firmanın yetkilisi Galip Yarar hakkında da tali kusurlu olarak dava açıldı.

KULLANICI HATASI VAR
Galip Yarar duruşmada, çamaşır yıkama fabrikası sahibi sanık Yakup Arıkan'ın kendilerine yönelik suçlamalarına tepki göstererek, buhar kazanında herhangi bir imalat hatası bulunmadığını iddia etti. Arıkan patlamaya bakımsızlık ve yetki belgesi olmayan kişiler tarafından kullanımın neden olduğunu öne sürdü. Duruşma 1 Aralık'a erteledi.
BİZE ULAŞIN