Bu oyuna gelmeyelim

Gelen şehit haberleriyle yüreği yanan binlerce insan sokağa çıktı. Tepki iyi niyetle başladı ama çığrından çıktı. Antalya'nın fikir önderleri açıklamalarıyla sağduyu çağrısında bulundu

Bu oyuna gelmeyelim
Şehit haberleri tüm ülkeyle birlikte Antalya'yı da yasa boğdu. Yaşanan terör olaylarını protesto eden binlerce insan sokaklara döküldü. Ancak iyi niyetli olarak başlayan gösteriler bir anda çığırından çıktı. Amacının dışına çıkan gösterilerde, Antalya merkezde HDP il binası taşlandı. Polis, kalabalığa biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Kalabalık, doğu kökenli olduğunu düşündükleri kişileri linç etmeye çalıştı. İki gece üst üste Antalya HDP il binası önünde gerçekleşen eylemler sonunda binaya Türk bayrağı asıldı.

GERİLİM CAN ALDI


Yaşanan gerilim, Manavgat'ta can aldı. Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde şehit düşen Piyade Sözleşmeli Er Uğur Yıldız'ın memleketi Manavgat'ta HDP ve MHP'li olduğu öne sürülen 2 grup, sosyal medya üzerinden tartıştı. Dükkan basmaya dönüşen olay sonunda ülkücü gruptan Mehmet Acar bıçaklanarak öldürüldü. İki kişi de ağır yaralandı. Akşam çıkan olaylarda Side, Çolaklı ve Ilıca gibi önemli turizm merkezlerinde çok sayıda işyerine saldırı yapıldığı ortaya çıktı. Alanya'da dün akşam saatlerinde teröre tepki eylemi sonrası çıkan olayların faturası ağır oldu. HDP İlçe Başkanlığı'nın bulunduğu bina ve yanındaki bir restoran bazı göstericiler tarafından ateşe verilmesi üzerine 4 katlı binayla yanındaki restoranda büyük çapta hasar oluştu. Gece boyunca süren olaylarda 35 yaşındaki Erkan Uğuz'un bıçakla, Tayfun Dinçer'in ise av tüfeğiyle yaralandığı belirtildi. Olaylar sonunda 11 işyeri ile bir otomobil ve bir motosiklet zarar gördü. Antalya Valisi Muammer Türker başta olmak üzere Antalya'nın siyaset ve iş dünyasının fikir önderleri itidal ve sağduyu sağrısında bulundu. Yapılan çağrılarda, yaşanan olayların tam da terör örgütünün yaratmak istediği ortama imkan sağladığı vurgulandı.

BAYRAK ASILMAYAN İŞYERLERİ ATEŞE VERİLDİ


Otomobil ve motosikletleriyle toplanan bir grubun Doğu ve Güneydoğulu vatandaşlara ait olduğu iddia edilen ve Türk Bayrağı asılı olmayan restoran, butik ve kafeterya gibi işyerlerine zarar verdi tespit edildi. Çıkan olaylarda Manavgat merkezde 1, Çolaklı'da 4, Ilıca'da 4 ve Side'de 5 işyeri ateşe verilirken, çoğunluğu Antik Side çarşısındaki 40 civarında işyerinin de camları kırıldı.

GÖRÜŞLER

Muammer Türker (Antalya Valisi)

Terörün yapmak istediğini bizimkiler yapıyor. Toplumlar arasındaki ayrışmaya kendi kendimize çanak tutuyoruz. Gösterilerin çıkışı iyi niyetli olabilir, ama olayların gittiği yön doğru değil. Sağduyulu olmalıy

Menderes Türel (Büyükşehir Belediye Başkanı)

Ülke olarak yüreklerimizi yakan zor imtihanlardan geçiyoruz. Gelen şehit haberleriyle kahroluyor, tarifsiz acılar yaşıyoruz. Bizlere düşen en büyük görev, büyük acımıza rağmen terörist katillerin ve destekçilerinin kirli emellerine ulaşmalarına engel olmaktır. Bunun tek yolu birlik ve beraberliğe sahip çıkarak, itidalli olmaktır. Bütün milletimiz, şehitlerimizin kanlarının yerde kalmayacağından emin olmalıdır. Tahriklere yenik düştüğümüz zaman ülkemize kast edenlerin amaçlarına hizmet etmiş olacağımızı unutmamalıyız.

Rıza Sümer (AK Parti İl Başkanı)

Ateş çemberinin içerisinden geçiyoruz. Ülke olarak hepimiz üzgünüz. Ama bunu fırsata çevirmek isteyenler var. Seçim zamanı siyasi arenada olmayıp, şehit cenazelerini siyasi ranta çevirmek isteyenler var. Bunlar açık açık PKK'ya hizmet ediyorlar. MHP ve CHP'ye çağrıda bulunuyorum. Birlik ve beraberliği muhafaza etmeliyiz. Tüm ideolojiyi bir tarafa bırakmalıyız. Halkımızdan da yaşanan olaylar karşısında itidalli davranmasını istiyorum.

Adnan Kaya (MHP İl Başkanı)

Sağduyulu davranmalıyız. Memleketi bir iç savaşa sürükleyecek hamleler yapılıyor. Bu oyuna gelmemeliyiz. Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Yaşananların hesabı siyaseten verilmeli. Bunun yolu da seçimlerdir.

Semih Esen (CHP İl Başkanı)

Terör başlığı altında yer alan hiçbir metnin 'ama'sı yoktur. Şiddetin, silahın konuştuğu yerde dinleme, anlama, değerlendirme biter.

Abdullah Sevimçok (AESOB Başkanı)

Yaşanan olaylar içimizi yakıyor. Ama işte asıl en önemlisi böyle günlerde birbirimize sahip çıkmalıyız. Tepkimizi bayrak asarak göstermeliyiz. Birbirimize saldırarak hakaret ederek bu işlere kalkışmamamız gerekiyor. Özellikle bu günlerde birbirimize saygı ve sevgimizi kaybetmemeliyiz.

Davut Çetin (ATSO Başkanı)

Antalya özel statüsü olan bir yer. Hepimizin yüreği yanıyor, hepimiz teröre lanet okuyoruz ama bunu sokağa dökülerek yapmamalıyız. Antalya olarak daha dikkatli olmalıyız. Bir an önce gerekli tedbirlerin alınıp, sükunet ortamının sağlanması gerekiyor. Toplum olarak da sağduyulu olmalıyız.

Ali Çandır (ATB Başkanı)

Kan ve gözyaşıyla kazanılmış bir hakkın olduğunu düşünmüyoruz. Bu oynanan oyunlarda, kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışan bu dönemde hepimizin eskisinden daha çok birlik ve beraberliğimize sahip çıkmamız gerekiyor. Sağduyulu ve aklıselim davranarak ülkemizi karıştırmak isteyenlere en güzel cevabı veririz. Eskisinden daha da çok el ele ve kol kola olmalıyız.

Yusuf Hacısüleyman (AKTOB Başkanı)

Terörü lanetliyoruz. Birlik ve bütünlüğümüzü korumak için terörü lanetlerken provokasyonlara meydan vermemek gerekiyor. Bu çerçevede tüm vatandaşlarımızı turizmin başkenti olarak sağduyulu olmaya çağırıyoruz. Meydana gelebilecek her türlü olay başta ülkemizdeki kardeşlik ortamını zarar vereceği gibi tüm ülkemize Antalya'dan olumsuz bir tablonun oluşmasına da neden olacaktır.

BİZE ULAŞIN