Sualtı Müzesi'ne 'BAKA'kaldılar

DTO, Side Sualtı Müzesi'nde BAKA'yla destek miktarı konusunda anlaşmazlığa düştü. Oda, Kemer Müzesi'ni kendi imkanlarıyla kuracak

Sualtı Müzesi'ne 'BAKA'kaldılar
Side'de kurulan ve resmi açılışı yapılacak olan Türkiye'nin en büyük sualtı müzesinde 'destek krizi' çıktı. Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi tarafından hazırlanan ve Ağustos ayında açılması planlanan Side Sualtı Müzesi Projesi'nin Ağustos ayında olması planlanan açılışı, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile yaşanan sorunlar nedeniyle bu aya ertelendi.

51 BİN LİRALIK ŞAMANDIRA

Proje maliyetinin 457 bin lira olduğunu anlatan DTO Şube Başkanı İnanç Kendiroğulu, BAKA'nın bu maliyetin yüzde 78.61'i olan 359 bin lira tutarında hibe destek sözü verdiğini hatırlattı. Buna karşın BAKA'nın sadece 218 bin lira ödediğini ifade eden Kendiroğlu, BAKA ile yaşanan anlaşmazlığın 51 bin 900 liralık solar sistemli şamandıra ihalesinden kaynaklandığını açıkladı. BAKA'nın ayrıca, yüzde 78.61'lik payını toplam maliyetten şamandırayı çıkartarak hesapladığı ve tutarı düşürdüğü öğrenildi.

10 METRELİK DALGA

Havaların kötü gitmesi ve dalga boyunun 10 metreye ulaşması nedeniyle şamandıraların zamanında kurulamadığını ifade eden Kendiroğlu, "Şamandıralar, aydınlatma gücünü karşılamak amacıyla güneş enerjisi sistemli seçildi. Teknik kurulum dalgalar ve hava şartları nedeniyle 21 gün gecikti. Biz de kurulumunu yapmadığımız bir ürüne para vermek istemedik. Bu nedenle fatura kurulum sonrasında kesildi" dedi. Konuyu BAKA'ya hem yazılı olarak hem de telefonla bildirdiklerini anlatan Kendiroğlu, "Bize olumsuz bir dönüş yapmadılar. Nihai rapor da kabul edildi. Ancak daha sonra, BAKA şamandıra süresi içinde faturalandırılmadığı için bu maliyeti kabul etmediğini açıkladı. Onlara yazılı olarak başvurduğumuzu hatırlattığımızda, 'biz de size yazılı cevap hazırladık ama göndermeyi unuttuk' diye şaka gibi bir cevap verdiler" dedi. Asıl proje maliyetinin 700 bin lirayı aştığını vurgulayan Kendiroğlu, "Heykellerin tekneye yüklenmesi ve deniz dibine indirilmesi gibi büyük teknik ekipman isteyen işlemlere ben kendi şirketimle sponsor oldum. Mersin'den tekne kiraladık. Özel dalgıç ekiplerinin maliyetini de biz karşıladık. Ayrıca 457 bin liralık proje maliyetini de pazarlıklarla 426 bin liraya düşürdük" diye konuştu.

BÜROKRATİK YAVAŞLIK

Bürokrasi nedeniyle sürecin de uzadığını anlatan Kendiroğlu, "İhalelerde istenen evraklar nedeniyle ihaleye giren talipli bulmakta zorlandık. Heykeltıraşlar evrak işleriyle uğraşmak istemiyor. Ancak üçüncü ihalede talipli bulabildik. Bu nedenle 2 aylık bir gecikme yaşandı. Teferruatlarla uğraşıldı. Bir virgül nedeniyle evraklarımız geri döndü" ifadelerini kullandı.

BAKAN DALACAK

Ağustos ayı olarak planlanan açılışın Kurban Bayramı sonrası yapılacağını anlatan Kendiroğlu, "Açılışta bir bakanımız dalgıç kıyafetleri giyerek su altına inecek ve kurdeleyi beraber keseceğiz. Dev led ekran kuracağız ve açılışı canlı yayınlayacağız" dedi.

DESTEK İSTEMEYECEĞİZ

Sualtı müzesi projesini Kemer'de de hayata geçirmeyi planladıklarını açıklayan Kendiroğlu, yaşadıkları sorun nedeniyle bu projede BAKA'dan destek almayı planlamadıklarını ifade etti. Kendiroğlu, "Kemer'de Mustafa Ertuğrul ve askerleri, kaya tırmanışı ve martı temaları altında 85 heykel planlıyoruz. Fiyat teklifleri almaya başladık. 2016 yaz sezonuna yetiştirmeyi planlıyoruz. Bürokratik yavaşlık olmayacağı için Kemer projesinde gecikme olmasını beklemiyoruz" diye konuştu.

DÜNYADA İKİNCİ
Meksika'nın Karayip Denizi'nde bulunan dünyaca ünlü sualtı müzesinin bir benzeri olarak tasarlanan proje, dünyanın en büyük ikinci sualtı müzesi konumunda. Müze ile hem bölgenin sualtı turizm potansiyelini canlandırmak hem de dünya çapında turizm tanıtımı hedefleniyor. Side Sualtı Müzesi projesi kapsamında deniz altına 'Semazen', 'Kurtuluş savaşı', 'Poseidon Tapınağı' ve 'Deve kervanı' temaları altında 110 heykel yer alıyor.
BİZE ULAŞIN