Bu acının tarifi yok

Ömer DURNA

Dağlıca'da kurulan tuzakta 16 askerimiz, Iğdır'da mayınlı saldırıda 13 polisimiz şehit oldu. Dağlıca'nın acısını yaşarken yüreğimizdeki yangın Iğdır saldırısı ile katlandı. Kâbus gibi bir haftaya başlayıp 3 günde 31 şehit verdik.
Ateşin düştüğü yer olmak gerekmiyor yanmak için. Yitirdiğimiz canlar bizim canlarımız ve milletçe yüreğimiz yanıyor, içimiz acıyor.
Şehit haberleri sabrımızı sınıyor. Teröre ve teröriste tepki göstermek için değişik eylemler yapıyoruz. Yasal sınırlar içerisinde eyleme, protestoya evet, şiddete hayır… Bu eylemler Antalya merkez, Alanya ve Manavgat ağırlıklı yaşandı. Terör sürdükçe tepkilerin devam etmesi doğal. Ancak provokatörlerin devrede olduğunu unutmayalım.
Onlara geçit vermeyelim.
Yakıp yıkmak da neyin nesi? Haklıyken haksız olmak böyle bir şey olsa gerek. Terörün ve teröristin istediği de bu değil mi? Yetmedi bizi birbirimize düşürüp Manavgat'ta olduğu gibi ölümle sonuçlanan acı bir tablo ile karşı karşıya bırakıyor.
Terör örgütünün istediği de bu değil mi? Aklıselime en çok ihtiyaç duyduğumuz bir süreçten geçiyoruz. Ortadoğu'da yaşananların ülkemizde de yaşanmasını isteyenlerin ekmeğine yağ sürmeyelim. Teröre ve teröriste prim vermeyelim. Tarihi boyunca tahrikçiliği 'ajitasyon' adıyla teori ve hatta meslek haline getirmiş hastalıklı akımlar vardır. Dikkatli olunmalı… Bunu bilerek örgütleyenler var 'doğru fikir' adına öfkeye kapılıp bilmeden alet olanlar var.
Bu ülke ne badireler atlattı, bunu da atlatır. Atlatacaktır da… Birlikteliğimize ve kardeşliğimize halel getirecek davranışlardan uzak duralım. Bu olaylar büyürse kentimizin ve bölgemizin can damarı olan turizme ve ekonomiye de yansıyacaktır. Olan yine turizmciye, bölge esnafına dolayısıyla çalışana ve bu iş koluna bağlı diğer sektörlere olumsuz yansıyacaktır.
Artık zaman itidal zamanıdır, sakin düşünme ve akıllıca hareket etme zamanıdır.
Unutmayalım ki 'Kandil'yedi düvelin bugünkü yeni adıdır… Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve ülkemize başsağlığı ve sabır diliyorum.
Bu acının tarifi mümkün değil. Acılarımız geleceğe yeni acılar taşımasın.
Saygılarımla.

BİZE ULAŞIN