Toplu ulaşımdaki şoförlere sertifika

Antalya'da kent içi toplu taşımacılıkta 'Özgecan düzenlemesi' olarak bilinen yönetmelikteki değişiklikler ilçelere de kaydırılmaya başlanıyor

Toplu ulaşımdaki şoförlere sertifika
Antalya Büyükşehir Belediyesi, 'Özgecan düzenlemesi' olarak bilinen Kent İçi Toplu Taşımacılık Yönetmeliği'ndeki değişikliği, ilçelere taşımaya hazırlanıyor. Mersin'in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın, bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürülmesi toplu taşımacılıkta çalışanların niteliklerini sorgulatmıştı. Antalya Büyükşehir Belediyesi de bu yönde önemli bir adım atarak kimlerin toplu ulaşım araçlarında çalışabileceğini detaylarıyla tanımlayan bir yönetmelik çıkartmıştı. Toplu taşıma araçlarında çalışanlar için cinsel suçlar, uyuşturucu, terörle mücadele ve kaçakçılık gibi suçlarla ilgili 'temiz kağıdı' alması zorunlu hale getirildi. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Hülya Atalay, bu uygulamanın ilçeler arası taşıma için de hazırlandığını açıkladı. Atalay, "Şehir içi toplu taşıma yönetmeliğimizi hazırladık, şimdi ilçeler arası taşıma düzenlemelerimiz hazırlanıyor. İlçeden şehre gidip gelen şoförler de yaptığımız düzenlemeler dahilinde vereceğimiz cezalara tabi tutulmaktadır" dedi.

SIRA TAKSİCİLERE GELDİ

Düzenlemelerin taksiciler ve servis şoförleri için de geçerli olacağını açıklayan Hülya Atalay, "Taksiciler ve servis şoförleri için de kendi içerisinde mevcut yönetmeliğe uyuşturucu kullanımı ile ilgili olan maddeyi de ekliyoruz. Kısa bir süre içerisinde servis ve taksi şoförleri bu noktada bizim sorumluluğumuzda olacaklar ve bu belgeyi onlardan da isteyeceğiz. Sertifakası olmayan artık çalışamayacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN