Yolları Kepez'de kesişti

Kepez Belediyesi, 12 Eylül 1980 darbesinde idam edilen Adalı ve Pehlivanoğlu isimlerini verdiği caddelere, tabelalarını darbenin 35. yılında dikti

Yolları Kepez'de kesişti
Antalya Kepez Belediye Meclisi, terörün tırmandığı, kardeş kavgasının çıkarılmak istendiği bir dönemde anlamlı bir çalışmaya imza attı. Eylül ayı olağan meclis toplantısında 12 Eylül askeri darbesinin acı hatıraları olan Adalı ve Pehlivanoğlu isimlerinin caddelere verilmesi oy birliği kabul edilmişti. 12 Eylül askeri rejimi tarafından ilk idam edilen kişi olan ve Kurtuluş Hareketi mensubu Necdet Adalı'nın ismi Zafer Mahallesi'ndeki 2612 Sokak'a verilmişti. Kepez Belediye Meclisi, 12 Eylül darbesinden sonra idam edilen ilk ülkücü olan Mustafa Pehlivanoğlu'nun ismini de Zafer Mahallesi'nde 2617 Sokak'a verilmesi kararını almıştı. Böylece 12 Eylül'de idam edilen farklı siyasi görüşteki iki sembol isim Kepez'de Zafer Mahallesi'nde kesişen iki sokakta buluştu. Adalı ve Pehlivanoğlu isimlerinin yazılı olduğu tabelalar da isimlerinin verildiği caddelere, 12 Eylül askeri darbesinin 35. yılında konuldu.

DARBELER UNUTULMASIN,

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "12 Eylül 1980 darbesi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en karanlık günleridir. Kenan Evren'in 'Bir sağdan astık bir soldan' açıklaması hafızalarda hala utançla yer almaktadır. Necdet Adalı, 17 yaşındayken hapse atıldı. Yaşı büyütülerek idam kararı alındı. Pehlivanoğlu suçsuz bir delikanlı. Ailesi idamından 3 gün sonra ziyarete geldiğinde yavrularını kaybettiklerini öğrendi. Bu kararımızın 12 Eylül'ün sembol isimlerinin hatırlanması adına çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda isimleri caddeler verdik" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN