A-Kent'te tasfiye için son dönemeç

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi, Akaydın'ın kötü miraslarından A-Kent'in tasfiyesi ile ilgili son adımı attı

A-Kent'te tasfiye için son dönemeç
Antalya'da Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li eski Başkanı Mustafa Akaydın döneminde toplu ulaşımda elektronik ücret toplama sistemini işletme hakkını 20 günlük bir firma iken alan A-Kent'in tasfiye sürecinin son adımı atıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin müracaatıyla mahkeme tarafından daha önce kayyum atanan A-Kent firmasıyla Büyükşehir Belediyesi arasında fiili durumun sona erdirilmesi için işin tasfiye edilmesi amacıyla tahkim sözleşmesi imzalanması konusunda Genel Sekreteri Birol Ekici'ye yetki verilmesi konusu CHP'li 4 meclis üyesinin ret oyuna karşın, oy çokluğuyla kabul edildi.

TASFİYENİN SON ADIMI ATILDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tasfiye sürecinin sürdüğünü hatırlatarak, "A-Kent şirketine kayyum ataması söz konusu oldu. Tüm işlemler kayyum tarafından yürütülüyor. Tasfiye sürecinin sonuna geldik. Sürecin tamamlanabilmesi için tahkim oluşturulması, bunun için de yetkilendirme gerekiyor. Bu yetki de alındıktan sonra tasfiye sürecini sonlandırmış olacağız" diye konuştu. Gündem maddesi görüşülürken CHP Grup Sözcüsü Ruhi Beşiktaş, konuyla ilgili süreci ve yorumları içeren yaklaşık 10 dakika süren bir yazılı metni okudu. Beşiktaş bu yazıda, Büyükşehir Belediyesi'nin son 19 ayda toplu taşıma ücretlerinden aldığı yüzde 2'lik payın şirkete iade edileceğini ve şirkete tazminat ödeneceğini iddia etti.

HUKUKÇU ELİNE TUTUŞTURDU

Bu açıklamalara tepki gösteren Başkan Türel ise iddialı konuştu: "Bir hukukçu tarafından elinize tutuşturulan mütalaanın size okutulmasının bir tek nedeni var. 'İleride mahkemede kullanabilir miyiz' düşüncesiyle bu iddiaların kayıtlara geçmesini istiyorlar. Bu yazıya destek veren meclis üyeleri, bunun hukuki sorumluluğunu taşıyacaklardır" dedi. A-Kent firmasıyla Akaydın döneminde yapılan sözleşmede cirodan yüzde 2.5'luk bir tazminat hakkı konduğunu hatırlatan Menderes Türel, "Bu tazminat hakkını acaba sağlayabilir miyiz diye düşünüyorlar. Ama bizim meclis olarak görevimiz kamu menfaatini savunmak olmalı, bir şirketin menfaatini savunmak olmamalı. Yaşadığımız gelişmeler gösteriyor ki hala birileri bu firmaya trilyonlar kazandırmanın peşinde. Sizi de burada kullanıyorlar. CHP'li meclis üyeleri verdikleri oylarla, bu yazıya katılıp katılmadıklarını gösterecektir" diye konuştu.

SADECE 4 CHP'Lİ RET OYU VERDİ

Bunun üzerine yapılan oylamada, o an mecliste bulunan 14 CHP'li meclis üyesinden sadece 4'ü ret oyu verme cesareti gösterdi. Yetki, 42 meclis üyesinin oyu ile kabul edildi. Öte yandan Meclis, Antalya Film Festivali ödüllerini de önemli miktarda düşürdü. Başkan Menderes Türel hedeflerinin Cannes'da olduğu gibi gelecekte hiç para ödülü verilmemesi olduğunu açıkladı.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ