Picasso Antalya'da

Antalya Kültür Sanat'ın açılışı, dünyaca ünlü ressam Picasso'nun orijinal eserleri ve ünlü fotoğrafçı Ara Güler'in Antalya fotoğrafları ile yapıldı

Picasso Antalya'da
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) kültür ve sanat merkezine dönüştürülen eski hizmet binasının yerine yapılan Antalya Kültür Sanat (AKS), dünyaca ünlü İspanyol ressam Picasso'nun orijinal eserlerinin yer aldığı sergiyle açıldı. Picasso sergisine Ara Güler'in Antalya fotoğrafları sergisi eşlik etti. Terör olayları nedeniyle müzik dinletileri ve kokteyllerin iptal edildiği açılışta, medya mensupları ağırlandı. Açılışa ATSO Başkanı Davut Çetin, Picasso Evi Müzesi Kültürel Tanıtım Direktörü Mario Virgilio Montanez Arroyo, Suna- İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Genel Müdürü Özalp Birol ve bazı davetliler katıldı. Cervantes Enstitüsü'nün de katkıda bulunduğu sergi, 28 Şubat tarihine kadar açık kalacak.

AKS ATSO'YA GURUR VERİYOR

AKS'yi kurarken hem Antalyalıları sanatın en nitelikli örnekleriyle buluşturacakları, hem de bölgenin kültürel birikimine sahip çıkacaklarını söylediklerini hatırlatan ATSO Başkanı Çetin, "Bugün açılan sergilerimiz işte bu bakış açısıyla oluşturuldu ve bize büyük bir mutluluk ve gurur veriyor" dedi.

ARA GÜLER'İN GÖZÜYLE ANTALYA
AKS'nin açılışındaki diğer sergi ise dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler'in özel arşivinden derlenen 'Işık ve Tarih: Ara Güler'in Gözüyle Antalya' sergisinden oluşuyor. Suna-İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi koordinatörlüğünde, 28 Şubat tarihine kadar açık olacak sergide, Antalya Kaleiçi ve sahil şeridinin yanı sıra, şehrin yakın çevresinden, Kaş, Patara, Xanthos, Myra, Pinara, Side ve Perge'den görüntüler yer alıyor.

KADINLAR VE BOĞALAR
Picaso'nun kadınlara ait bir dünyanın sakini olarak onları saplantılı bir şekilde, bütün olası perspektiflerden resmettiğini belirten küratör Mario Arroyo, "Picasso, bunu yaparken kadınlardaki yaşam şevkini, enerjiyi, iradeyi ve hatta umudu tasvir ediyor. Picasso'nun gravürlerinde boğa güreşçileri ve boğalar da önemli yer tutuyor" dedi.

BİZE ULAŞIN