Antalya'ya çok şey borçluyum

AK Parti Antalya birinci sıra adayı Mevlüt Çavuşoğlu ilk demecini SABAH Akdeniz'e verdi. Çavuşoğlu Antalya'ya çok şey borçlu olduğunu söyledi

Antalya'ya çok şey borçluyum
AK Parti 1 Kasım seçimleri için Antalya'da bayrağı, 7 Haziran seçimlerinde önemli bir ivme yakalayan, Lütfi Elvan'dan Mevlüt Çavuşoğlu'ya devretti. Son genel seçimlerde '3 dönem kuralı' nedeniyle aday olamayan Dışişleri eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeniden memleketi Antalya'dan aday gösterildi. Bir önceki seçimde ulaşım alanındaki projeleri ile öne çıkarak heyecan yaratan Lütfi Elvan'dan bayrağı devralan Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'ya ilk mesajını SABAH Akdeniz aracılığı ile verdi.

İLK GÜNKÜ AŞKLA
İlk günkü aşkla hizmet yolculuğuna devam ettiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Antalya benim şehrim. Baba ocağım. Ben bu şehirde doğdum, büyüdüm. Bu şehre çok şey borçluyum. 14 Ağustos 2001'de AK Parti'nin kurucu üyesi olarak siyasi hayatıma başladım ve bu yolculukta da Antalyam bana her zaman güç katan bir unsur oldu. Bu yolculuğa çıkarken Antalyama dair hayallerim vardı. 14 yılda bu hayallerime dair çok şeyi hep birlikte başardık. Birçok projeyi, birçok hizmeti Antalyamıza kazandırdık. Ama Antalyama yönelik hayallerim hiçbir zaman bitmedi. Antalyamız için yeni hayallerim var. Şimdi Antalya'dan 'yeniden bismillah' diyerek bu yeni yolculuğa başlıyoruz. İlk günkü aşkla Antalya'dan hizmet yolculuğuna devam diyoruz" dedi. Antalya'nın 14 yıllık AK Parti hükümeti döneminde hizmet yağmuruna tutulduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Dev yatırımlara ve büyük projelere ev sahipliği yaptı. Şu anda Antalyamızda 2 havalimanımız var. Ve inşallah batıda 3'üncü havalimanı için de çalışmalarımıza başladık. Eğitimde, ulaştırmada, tarım yatırımlarında, sağlıkta Antalya tarihinde en fazla desteği bizim dönemimizde aldı. NATO Dışişleri Bakanları toplantısı Antalya'da yapıldı. G20 Zirvesi gibi önemli bir organizasyona Antalya ev sahipliği yapacak. Dünyanın en önemli etkinlikleri arasında olan EXPO 2016 Antalyamızda yapılıyor" diye konuştu. Antalya'nın AK Parti'ye hak ettiği desteği vereceğinden şüphesi olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, "Antalyalılar değer bilir, kendilerine hizmet etmiş insanlara hak ettiği desteği verir. Biz de bugüne kadar yaptığımız hizmetlerin daha fazlasını ilimize kazandırmak için var gücümüzle çalışacağız" dedi.

ANTALYA'YA AYRI ÖZEN VAR

Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Antalya'ya özel bir sevgileri olduğunu ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu sevgiden kaynaklanan ayrı bir özen var Antalya'ya. O yüzden Antalyamızın belki 14 milletvekili var ama o 14 vekilin üzerinde de her zaman Antalya'ya destek veren hem Cumhurbaşkanımız hem Başbakanımız var. Onların liderliğiyle biz 14 yılda Antalyamızda hayalleri gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz" diye konuştu. Dün yapılamaz, başarılamaz, hayal denilen projelerin bugün hayata geçtiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Bu başarının ardında bu destek var. Bu desteğin arkasında da bizler her zaman Antalyamıza en iyi şekilde hizmet etmenin gayreti içinde olduk. Bu listelerde yer alan her bir arkadaşımız gerçekten Antalyamıza hizmet etmek için canla başla çalıştılar. Ben geçmişten bugüne Antalyamıza hizmet eden her bir arkadaşımıza tüm hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. 1 Kasım seçimleri için bayrağı şimdi bu kadro devraldı. Ve herkes emin olsun ki bu kadro bir takım ruhuyla bayrağı hak ettiği yere taşıyacaktır" dedi.

3 DÖNEM KURALI

3 dönem kuralının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk siyasetine kazandırdığı büyük bir yenilik olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Siyasette gençlerin önünün açılması, böylece siyasetin dinamizm kazanması adına ben kuralı her zaman çok önemsedim. Ve 7 Haziran seçimlerinde de siyasette tecrübe kazanmış birçok isim bu kural sebebiyle aday olamadı. Şahsım da buna dahil. Ancak 7 Haziran seçimlerinden çıkan sonuç -tek başına veya koalisyon- bir hükümetin kurulmasına vesile olamayınca Cumhurbaşkanımızın da Anayasa'nın kendisine verdiği görev doğrultusunda yeniden seçim kararını almasına sebep oldu" diye konuştu. Bu tabloda kendileri için de 3 dönem kuralının kalktığını ifade eden Çavuşoğlu, "Biz de bunun üzerine doğal olarak daha önceki 3 dönem gibi baba ocağımız Antalya'dan milletvekili aday adaylığı başvurumuzu yaptık. Genel Başkanımız ve Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığındaki aday belirleme komisyonumuz da başvurumuzu uygun buldu ve Antalyamızı 4'üncü dönemde de Parlamento'da temsil etmek için bizlere gereken şansı verdi" dedi.

KIL ÇADIRDAN AVRUPA'NIN ZİRVESİNE
Yörük çadırında doğan Mevlüt Çavuşoğlu, gösterdiği büyük azimle Avrupa'nın zirvesine kadar uzandı. Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdikten sonra ABD Long Island Üniversitesi'nde master ve London School of Economics'te doktora yapan Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanlığı'na seçilen ilk Türk ve müslüman olarak tarihe geçti. 5 yabancı dil bilen Çavuşoğlu, son olarak 2014'te AKPM'nin Genişletilmiş Başkanlık Divanı toplantısında oy birliğiyle onursal başkan seçildi. Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı görevlerini de başarıyla yürüttü.

BİZE ULAŞIN