G20'den korkmayın

G20 Zirvesi'nin yapılacağı Belek'te bazı golf sahalarının 1 hafta kapatılacak olması nedeniyle tedirgin olan turizmcilere sektör temsilcileri sert çıktı ve "Ucuz hesaplar yapmayın" dedi

G20'den korkmayın
G20 Zirvesi'nin Antalya Belek'te yapılması ve 1 hafta bölgenin kapatılmasıyla golfte yaşanan tartışmaya sektör temsilcileri sert çıkıştı. Sektör temsilcilerinin zirvenin golfe 20 milyon euro zarar vereceği iddialarına POYD Başkanı Ali Kızıldağ sert çıktı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, G20 Zirvesi'nin bazı tesis ve işletmelerin golf turizmini olumsuz etkileyeceği yönündeki söylemlere açıklık getirdi.

TANITIMA KATKI

TÜROFED Başkanı Ayık, "Olumsuz şekilde değerlendirmemek gerekir. G20 Zirvesi'nin Türkiye'nin tanıtımı açısından çok önemli bir katkısı olacağını düşünmek gerekir. Bazı tesislerin sayılarında bir miktar düşme olacaktır. Diğer taraftan G20'nin Türkiye'de organize edilmesiyle beraber ülkemizin ciddi bir tanıtım ve PR faaliyeti olacaktır. Bu da Türkiye'nin uzun vadede yararına olacaktır. Özellikle Antalya'nın dünyada bilinirliğinin artmasını sağlayacaktır" diye konuştu. Ayık, 1 Kasım seçimlerinden sonra Rusya pazarı için uygulanan desteğin Avrupa pazarı için de uygulanması halinde turizmin 12 aya uzatılmasına büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

ÇOK UCUZ HESAPLAMA
POYD Başkanı Ali Kızıldağ, "Öyle 15-20 milyon euro civarında bir kayıp değildir. Ayrıca bu kayıp değil, bir kazançtır. Bu hesaplama çok ucuz bir hesaplamadır. 'Turkey' denildiğinde akıllarına 'Hindi' gelenler, zirveden sonra Türkiye'yi tanıyacaklardır" dedi. Dışişleri Bakanlığı'nın G20 ile ilgili özel ekibiyle sürekli görüştüklerini ve Belek'in güvenlik nedeniyle bu zirveye en uygun yer olduğunu da ifade eden Kızıldağ, "Sorunsuz geçmesi için sık sık görüşmeler yapıyoruz. Otelciler olarak gelecek heyetlerin hem teknik hem de güvenlikle ilgili isteklerine ilişkin hazırlıkları tamamlıyoruz. Dünyada böyle bir toplantıya Belek kadar uygun bir destinasyon yok. Çünkü bu toplantının ana özelliklerinden birisi gidilen bölgenin güvenli bir bölge olması. Bu konuda Belek yapılan araştırmalar neticesinde 'Cuk' diye oturmuş denildi" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN