Bayramda sevgiyi ifade edebilme aracıdır yemek…

Bayramın önemi, anlamı, yapılması gerekenler, gerekmeyenler konusuna girmeyeceğim. Bu yazımın konusu değil.
Doğal olarak bayram, sevgi ve yemek ilişkisinin yeri ve önemine değinmek istedim.
Bayramlar insanların birbirlerine sevgi ve saygılarını gösterebilmek için iyi bir fırsat. Belki bir çok ailede sevgi ifadesi güzel sözlerle yapılamıyor, her fırsatta görüşülemiyor ve sarılmalar olamıyordur. Ama bayram öyle değil.
Görebilmek, sarılabilmek, sevgisini ifade edebilmek, bunu belli edebilmek için bir fırsattır bayram.
Çünkü en iyi bildiği, en kolay yapabildiği sevgisini sunabileceği yemekleri ve tatlıları yaparak, sevdiklerine sevgisini sunacaktır.
Günler öncesi planlar, hazırlıklar yapılır. Genel çerçeve bireysel ve yaşanılan yerin iyi, güzel, temiz görülmesi ile birlikte hem kendileri açısından hem de gelenler için nelerin yenilip içileceğidir. Anne ve baba bayram süresince imkanları ve becerileri dahilinde ailesine, yakınlarına, ziyarete gelen herkes için planlarını hazırlıklarını günler öncesinden yapmaya başlar.
Alışverişler yapılır. En iyi hammaddeler nereden alınır bilinir. Tüm tedarikler yapılır.
Çünkü ziyarete gelecek sevdiklerine besledikleri sevgiyi en iyi ifade edebildikleri, iletebildikleri yoldur, en iyi yiyecek ve içeceği sunmak.
Bayram sabahı her evde en iyi yapılan yiyecek hazırdır artık. İlk sunum yakın aile bireylerine kahvaltı ile başlar. Bir ritüeldir kahvaltı, yıllar boyunca özlem duyarız.
Çünkü bayram sabahı kahvaltısı bütün herkesin hafızasına kazınmıştır.
Bizim evdeki bayram kahvaltıları, hala çocukluğumda annemin hazırladığı bayram kahvaltılardan izler taşır. Bir anlamda kahvaltıdan sonra başlar bayram.
Artık yaş ve konuma göre ziyarete gitme veya ziyaretçi kabul etme zamanıdır.
Ziyarete gidecekler açısından, işin en güzel tarafı da neyin nerede en iyi yapıldığı da bilindiğinden bayram ziyaretinde nerede ne yenir haritası bellidir.
Her ev kendine özgü bayramda bilinen bir gurme noktasına dönüşmüştür.
Annenin bütün yemekleri ve tabi ki kavurması, yengenin sarmaları, halanın böreği, ablanın elde yapılmış baklavası vs. nerede ne yenir bellidir. Bunun böyle olmasının en temel nedeni bütün yemeklerin her evde sevgi ile özen ile yapılmış olmaları ile sevgiyi sunmanın en doğal ve samimi yolu olmasıdır. Sunum anında bir görev icrası, mecburiyet durumu söz konusu değildir.
Belki bu yüzdendedir bayramda yenilenlerin bu kadar leziz olması, ayrıcalıklı olması.
Bilinir ki en güzel malzemeler seçilmiş, en doğal yöntemler kullanılmış, hijyen kaygısı yoktur, güven sorunu yoktur, güler yüzle sunum yapılır, her aşama da sevgi söz konusudur.
Sevginin sunulmasının en iyi yollarından birinin yemek olduğunu, bayramların bunun için fırsat olduğunu biz toplum olarak çok iyi biliyoruz.
O halde sevgi ile yaptığımız yemekleri, sevdiklerimizle paylaşarak, her fırsatta yemeklerimizi bayram havasında geçirebilmek elimizde… Yemeklerinizi, sevginizi paylaşabilecek güzel günler geçirmenizi dilerim.

"Hiçbir aşk yemek aşkı kadar samimi değildir" George Bernard Shaw

BİZE ULAŞIN