Engelleri kaldırmak için ailelere aylık 8.5 milyon

Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, engellilere evde bakım ücreti ödüyor. Temmuz ayında tutar 793 liradan 830 lira seviyesine gelirken, aylık ödeme de 8.5 milyona liraya ulaştı

Engelleri kaldırmak için ailelere aylık 8.5 milyon
Evde bakım ücreti ile bakıma muhtaç engellilerin ve ailelerinin yüzü güldü. Kendi evlerinde bir akrabaları tarafından bakımları yapılan engellilerin temel ihtiyaçları karşılanıyor. Aileleri de aylık verilen destekle rahat bir nefes alıyor. 793 lira olan aylık ödeme, Temmuz ayında 830 liraya çıktı. 10 binin üzerinde engelli bu destekten yararlanırken, destek için sırada bekleyen 8 bin engelli daha var. Aile ve Sosyal Politikalar Antalya İl Müdürü Abdullah Çalışkan, evde bakım ücreti alabilmek için aylık 300-350 müracaat aldıklarını belirterek, "Temmuz ayında 10 bin 424 engelliye evde bakım hizmeti için para ödendi. Toplamda 8 milyon 414 bin 468 TL ödeme yapıldı" diye konuştu. Çalışkan, bütçelerinin ağırlığını bu ödemenin oluşturduğunu ifade etti.

18 BİN ENGELLİ MÜRACAT ETTİ
Abdullah Çalışkan, Antalya'da evde bakım için müracaat eden toplam 18 bin engellinin olduğunu açıkladı. Müracaatların 2 yıl öncesine kadar il müdürlüğüne yapılması gerektiğini hatırlatan Çalışkan, "2 yıldır kaymakamlıklar bünyesinde engelli inceleme ve değerlendirme heyetleri oluşturdu. Müracaatları alıyor ve rapor gönderiyor. Bu nedenle müracaatlar kolaylaştı ve denetim de arttı" diye konuştu.

SIKI DENETİM YAPILIYOR
Evde bakım parası alınması için sağlık kurulu raporu alınması ve kişi başı düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden fazla olmaması gerektiğini ifade eden Çalışkan, "Bakım ücreti yakın akrabalara veriliyor. O akrabanın aynı konutta ikamet etme zorunluluğu var. Kaymakamlık heyetlerinde çok sıkı denetim yapılıyor. Gayrimenkul ve araç sahibi olup olmadığına kadar inceleniyor" dedi.

BİZE ULAŞIN