Uyuşturucu batağından devletin şefkati çıkarttı

Dilencilik ve Sokak Satıcılığıyla Mücadele Ekibi asıl sorunun uyuşturucu olduğunu anlayınca bağımlılara yoğunlaştı. Şimdiden beş kişinin hayatı kurtuldu, dördü sırada

Uyuşturucu batağından devletin şefkati çıkarttı
Pazartesi 29.09.2015
ABONE OL
Antalya Valiliği tarafından 16 Ekim 2014'te kurulan Dilencilik ve Sokak Satıcılığıyla Mücadele Ekibi, uyuşturucu kıskacındaki 5 kişiyi bataktan çıkardı. Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı personelinden oluşan 2 ekip, işe dilenciler ve sokak satıcılarına ceza kesmekle başladı. Yaklaşık 3 aylık sürede 851 tane ceza kesilmesi üzerine, sorunun cezayla çözülemeyeceği netleşti. Bunun üzerine ekipler dilenenlerin sorunlarını dinlemeye ve çözüm üretmeye başladı. Bu süreç içerisinde kavşaklarda dilenen yada su ve mendil satanların neredeyse tamamının uyuşturucu alabilmek için bunu yaptıkları ortaya çıktı. Bunun üzerine ikna turuna çıkan ekipler çalışmalarının ilk meyvesini S.F. ile aldı. S.F. uyuşturucu batağına saplanmasının ve kurtuluşunun ibretlik hikayesini SABAH Akdeniz'e anlattı. Arkadaş ortamında 2003 yılında esrarla tanıştığını anlatan S.F, 2005'te eroine alıştı. Son 3 yıldır ise kokain ve eroini bir arada kullanan S.F. uyuşturucuya para yetiştirmekte zorlanınca dilenciliğe başladı. "Önümde üç seçenek vardı. Ya uyuşturucu satacaktım, ya hırsızlık yapacaktım ya da dilenecektim" diyen S.F, dilenmeyi tercih ettiğini söyledi. İlk başlarda utancından kafasını bile kaldıramadığını anlatan S.F, "Ayık kafayla dilenmekten utandığım için maddenin etkisindeyken dilendim" dedi.

YOLLARI EKİPLE KESİŞTİ


Sokaklarda geçen 2 yılın ardından yolunun Dilencilik ve Sokak Satıcılığıyla Mücadele Ekibi ile kesiştiğini anlatan S.F, "Beni tedavi olmaya ikna ettiler. Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde 15 gün yattım. İlk 5 gün adeta cehennemi yaşadım. Bir mezar bulsam da içine girsem diye ağladım. Ama o günleri atlattım. Ardından ilaç tedavisine başladım. Şimdi maddeden tamamen arındım" dedi. S. F. 26 Şubat olan hastaneye yatma tarihini ikinci doğumgünü olarak kutlayacağını ifade etti. Uyuşturucuya bulaşmadan önce deneme sınavlarında matematikte Antalya derecesi yaptığını anlatan açıklayan S.F. "Dershanelerden burslar kazandım. Parlak bir gelecek beni bekliyordu. Ancak madde belasına bulaşınca lise son sınıfta okulu bıraktım" dedi. Liseyi açık öğretimden bitirmeyi hedeflediğini dile getiren S.F, "Polis ekipleri ve belediyenin desteğiyle bir işe yerleştim. Şimdi hedefim okulumu bitirmek ve evlenmek" dedi.

İKNA İÇİN 5 AY DİL DÖKTÜ

Polis Memuru Mustafa Şahin, tedavi için madde bağımlısının bırakmayı istemesi gerektiğini vurgulayarak S.F'yi ikna edebilmek için 5 ay boyunca kendisiyle konuştuklarını anlattı. S.F'nin çalışmalarının ilk meyvesi olduğunu anlatan Şahin, "Şimdiye kadar 5 kişi bizim desteğimizle uyuşturucuyu bıraktı. 4 kişinin de tedavi süreci başlamak üzere" dedi. Şahin, hem Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürü Sinan Demir'in hem de Zabıta Daire Başkanı Muharrem Kavurgacı'nın kendilerine destek verdiğini kaydetti.

BİR BAŞKA UMUT HİKAYESİ

Bu süreçte hayatı değişenlerden biri de U.S. 6 çocuklu bir ailenin ikinci büyük oğlu. Ağabeyi de uyuşturucu nedeniyle hapishanede yatan U. S, kardeşine örnek bir ağabey olabilmek adına uyuşturucuyu bıraktı. Bugün 18 yaşında olan U.S., uyuşturucu illeti ile daha 16 yaşında iken tanışmış. Arkadaş ortamında esrar içmeye başlayan U.S, bununla kalmayıp ardından eroin kullanamaya da başlamış. Zaten günüan şartlarında zar zor geçinen bir ailenin üyesi olan U. S. uyuşturucuya para yetiştirebilmek amacıyla sokaklarda mendil ve su satmaya başlamıştı.

EKİPLE YOLU KESİŞTİ

Kazandığı tüm parayı uyuşturucu için harcayan U.S'nin yolu, Dilencilik ve Sokak Satıcılığıyla Mücadele Ekibi'yle kesişti. Sokakta su satarken yakaladıkları U.S'yi tedavi için ikna eden ekipler, hayatını değiştirdi. Eroin bağımlısı olan ağabeyi F. S'nin yaklaşık 2 yıl önce cezaevine düştüğünü anlatan U.S, "Benim yolumun da o yöne gittiğini biliyordum. 4 küçük kardeşim var. Onlara davranış olarak güzel örnek olmam gerektiğini düşündüm. Polis ağabeylerimden de 'seni tedavi ettirelim' teklifi gelince kabul ettim" dedi.

İŞE GİRMEK İSTİYORUM

Manisa'da Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde 21 gün yattığını anlatan U.S, "İlaç tedavisi devam ediyor. Çok şükür bıraktım. Şimdi iş arıyorum. Polis ve zabıta ağabeylerin de vasıtasıyla birkaç yerle iş görüşmesine gittim. İnşallah aileme destek vereceğim" dedi. U.S'nin babası E. S, çöp toplayıcılığı yaparak evi geçindirdiğini anlatarak, "En büyük oğlum yakalandı, cezaevine düştü. Yattığına razı oldum. 'Yeter ki kurtulsun' dedim. U.S. için de endişeleniyordum. Çok şükür kurtuldu" dedi. Zor koşullar altında yaşadıklarını anlatan baba E.S, destek beklediklerini de sözlerine ekledi.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ