Andriake'de kilise bulundu

Antalya'nın Demre ilçesindeki Myra- Andriake kazılarında Bizans dönemine ait tabanı mozaiklerle kaplı kilise ortaya çıktı

Andriake'de kilise bulundu
Antalya'nın Demre ilçesindeki Andriake antik kentinde yürütülen kazılarda, millattan sonra 5-6'ıncı yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Bizans dönemine ait tabanı mozaiklerle kaplı kilise ortaya çıkarıldı. Andriake ve Myra antik kentlerinde eş zamanlı yürütülen kazıların başkanı ve Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nurettin Öztürk, A kilisesi olarak adlandırılan Bizans dönemi kilisesinin gün yüzüne çıkarıldığını bildirdi.

5 VEYA 6'NCI YÜZYILA AİT
Ortaya çıkarılan kilisenin zemininin mozaik kaplı olduğunu ifade eden Öztürk, "Zeminin ilk yapıldığı yıllarda tamamen mozaiklerle kaplı olduğunu düşünüyoruz. Bazı kısımlarında mozaikleri sağlam kalmış durumda. Zamanla aşınma ve tahribat söz konusu. Kilisenin duvarları gayet sağlam. Sütunlar devrilmiş ve kırılmış bir durumda ortaya çıkarıldı. Kilisenin M.S. 5-6'ncı yüzyıla ait olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

ÖNEMLİ BULGULAR
Kazı Başkan Yardımcısı Mehmet Kayhan Murat da Andriake'nin, antik dönemde ticari hareketliliğin yoğun yaşandığı liman olması dolayısıyla önem taşıdığını belirtti. Murat, Roma dönemine tarihlenen seramik parçaları ve sikkeler bulunduğunu, bulguların farklı tarihleme vermesinin, yapıların uzun dönem yerleşim gördüğünü kanıtladığını bildirdi.

BİZE ULAŞIN