Rusya krizi büyüyor

Rusya'da yaşanan ekonomik kriz, Antalyalı ihracatçıları zorluyor. Tahsilat sorunu nedeniyle onun üzerinde firmanın iflas ettiği açıklandı. Toplam alacak 100 milyon doların üzerinde

Rusya krizi büyüyor
Antalya'nın son yıllarda en büyük ticari ortağı haline gelen Rusya'da yaşanan ekonomik kriz, Antalya ekonomisini sıkıntıya soktu. Hem turizmde, hem de ihracatta en büyük pazar olma özelliğini koruyan Rusya, ödemeler konusunda ise Türk firmalarını zorluyor. Batı Akdeniz Bölgesi'nden Ocak- Ağustos döneminde en fazla ihracat yapılan ülke 188 milyon 80 bin dolar ile Rusya oldu. Artış gösteren bu ihracat geliri sevindirse de, tahsilat yapamayan firmalar ise iflasın eşiğinde. Kağıt üzerindeki yüksek rakamlar nedeniyle farklı bir izlenim uyandıran Rusya pazarında yaşanan sıkıntıyı, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Demir anlattı. Rusya'da gerçekleşen World Food Moscow 2015 fuarından dönüşte bir açıklama yapan Demir, Rusya'ya ihracat yapan firmaların toplam alacaklarının 100 milyon doların üzerine çıktığını vurguladı ve firmaların zor durumda olduğunu söyledi.

DEVALÜASYON ŞOKU

Rusya ile Avrupa Birliği'nin karşılıklı uyguladıkları ambargo nedeniyle Türkiye'nin Rusya'da rakipsiz kaldığını hatırlatan Demir, "Geçen yıl bu nedenle Türk firmaları olarak çok umutluyduk. Ancak tam o dönemde Rusya'da devalüasyon oldu. Dolar bazında alacaklar yarıya indi. Tahsilatta büyük sıkıntı yaşandı" ifadelerini kullandı.

ONUN ÜZERİNDE FİRMA BATTI

Yaşanan tahsilat sorunları nedeniyle onun üzerinde firmanın iflas ettiğini açıklayan Demir, "Devam eden firmaların bir çoğu, Rusya'ya ihracata yönelik yatırımları olduğu için faaliyeti sürdürüyor. Bir çok firmanın Rusya'da soğuk hava depoları var. Bu yıl eğer rublede bir dalgalanma olmazsa yaralar biraz olsun sarılır. Ancak durumun normale dönmesi 3-4 seneyi bulur" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN