Sağlık turizmine ek destek

Ekonomi Bakanlığı sağlık turizmi için firmalara tercüman istihdamı ve komisyon harcamaları için destek veriyor

Sağlık turizmine ek destek
Sağlık ve Kış Turizmi Yurtdışı Tanıtım Komitesi kurarak bu alanda tanıtım atağına başlayan ANFAŞ, sağlık turizmi paydaşlarını devlet destekleri konusunda bilgilendirdi. EXPO Center'da gerçekleşen toplantıda, Ekonomi Bakanlığı'ndan uzmanlar Gizem Saman ve Deniz Yılmaz, sağlık turizmi yapan firmaların temsilcileriyle bir araya geldi.

YENİ DESTEKLER GELDİ

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz'ın da katıldığı toplantıda, Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü uzmanları verilen desteklerle ilgili bilgi verdi. Desteklerde en güncel konular, komisyon ve tercüman istihdamı harcamaları için verilenler oldu.

TERCÜMAN DEVLETTEN

Buna göre, sağlık turizmi yapan şirketler, acente ve komisyon giderleri için yıllık 100 bin dolar, tercüman istihdamı için personel başı yıllık 25 bin dolar destek verilecek. Bu iki alanda verilen destekler, sektör temsilcilerinden büyük ilgi gördü. Ayrıca, yurtdışından davet edilen akademisyenler için yıllık 100 bin dolar, marka tescili ve korunması için yıllık 50 bin dolar destek alabilecek. Daha önceden beri devam eden desteklerden en çok talep gören ise tarifeli uçuşlar için bin dolar, tarifesiz uçuşlar için 200 dolar olan hasta başına ulaşım harcaması. Ayrıca reklam ve tanıtım için yıllık 400 bin dolar, yurtdışı birim kurulması için 120 bin dolar, danışmanlık için yıllık 200 bin dolar, pazar araştırması raporları ve şirket alımları için 200 bin dolar, çevre ve kalite belgeleri için belge başına 50 bin dolar olan desteğin de sürdüğü açıklandı. Bilgilendirme toplantılarının sağlık turizminin ardından bilişim, eğitim ve film sektörlerine verilen desteklerle ilgili devam edeceği açıklandı.

BİZE ULAŞIN