Üniversite’de büyük gözaltı

Akdeniz Üniversitesi’ndeki yolsuzluk iddialarını araştıran Savcılık 97 kişiyi gözaltına aldı. Eski Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin eşi ve oğlu da gözaltında

Üniversite’de büyük gözaltı
Akdeniz Üniversitesi'ne tarihinin en büyük polis baskını yapıldı ve 97 kişi gözaltına alındı. Akdeniz Üniversitesi'ndeki kantin ihaleleriyle ilgili bir ihbarı değerlendiren Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından sabah saatlerinde bazı adreslere operasyon düzenledi. Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri sabah erken saatlerde önceden belirlenen ev ve adreslere eş zamanlı baskınlar yaptı. Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) görevli memurların da bulunduğu 97 kişi, 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, örgüt faaliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırma, zimmet, rüşvet' suçlamalarıyla gözaltına alındı. Mayıs 2015 tarihinde Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı'nda yapılan baskının ardından el konulan 50 klasör evrakın bilirkişi incelemesinde 3 milyon lira kamu zararı tespit edilmesinin ardından Cumhuriyet Savcılığı'nın kararı ile KOM ekiplerinin operasyon için düğmeye bastığı öğrenildi.

EŞ ZAMANLI BASKIN
Sabah saat 04.00 sularında 250 polisin katılımıyla başlayan 'Şafak Operasyonu'nda önceden belirlenen adreslere eşzamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda zanlıların ev ve işyerlerinde aramalar yapıldı. Sabah saat 05.30'da polisi gören AÜ yöneticilerinden bazıları büyük şok yaşadı. Emniyet güçleri şuana kadar 97 kişinin gözaltına alındığını 4 kişinin ise arandığını bildirdi.

GÖZALTI SAYISI ARTABİLİR
KOM ekipleri gözatı sayısının 100'ü aşabileceğini bildirdi. Kaçan zanlıların yakalanması için operasyonların devam ettiğini belirten emniyet güçleri, zanlıların kaçabilecekleri adreslere baskınların sürdüğünü ifade etti. Firarda olan zanlıların yakalanabilmesi için aramaların Türkiye çapında da devam ettiğini vurgulayan bir polis yetkilisi, "Çember daraltıldı. Kaçabilecekleri bütün adresler tek tek aranıyor" dedi. KOM Savcılığı, bilirkişi raporunda Akdeniz Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe döneminde yapılan ihalelerde 3 milyon lira kamu zararı tespit edildiğini bildirdi. Zanlıların 'İhaleye fesat karıştırmak' ve 'Kamuyu zarara uğratmak' 'Rüşvet vermek ve almak' suçlaması ile gözaltına alındığı kaydedildi. Yetkiler, ihalelerde imzası bulunan, ihale komisyonu üyelerinin ve o dönemdeki üniversite yönetiminin tamamı hakkında gözaltı kararı bulunduğunu söyledi.

5 METRE YERİNE 50 METRE
Bilirkişinin yaptığı incelemede, Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan ihalelerde ilginç sonuçlar tespit edildi. Raporda üniversite personelinin rahatlıkla yapabileceği 5 metrelik kablo döşenmesi işinin ihale açıldığı ve 5 metre kablo döşenmesi gereken yere fazla para alabilmek için 50 metre kablo döşendiği gibi bilgiler yer aldı.

KAŞ'TA ÖNLEM ALINDI
Operasyon öncesi polisin Kaş ilçesinden Yunanistan'ın Meis Adası'na kaçmaya karşı önlem aldığı belirlendi. Tekneler ve yatlar polis tarafından tek tek denetlenirken, bölgede bir süre daha çalışmaların süreceği öğrenildi. Öte yandan gözaltına alınan zanlıları KOM Şubesi nezarethanesi almayınca zanlılar diğer birimlerin nezarethanesine alındı.

DOSYADA GİZLİLİK KARARI
KOM Cumhuriyet Savcısı dosyada gizlilik kararı aldı. Akdeniz Üniversitesi ise basın açıklaması yaparak operasyonun devam ettiğini ve olayla ilgi ilerleyen günlerde açıklama yapılacağını duyurdu.

ESKİ REKTÖR İÇİN İZİN ALINMASI GEREKİYOR
Yetkililer, operasyonda AÜ ile ilişkisi kesilen eski Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Polis kaynakları, suçun işlendiği tarihte Prof. Kurtcephe'nin rektör olması nedeniyle YÖK'ten izin alınması gerektiğine dikkat çekti. Bu arada, gözaltına alınanlar arasında eski Rektör İsrafil Kurtcephe'nin eşi Kadriye Kurtcephe ile oğlu Tuğrul Kurtcephe'nin de olduğu ifade edildi.

KRİTİK İSİMLER
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin sabah saatlerinde yaptığı operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında Akdeniz Üniversitesi eski Genel Sekreteri Teoman Kulaksız ile üniversite çalışanı eşi Adalet Kulaksız ve Akdeniz Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi eski Başkanı Aydın Özdemir'in de bulunduğu belirtildi.

SU DEPOSUNUN BİRİ YOK
Bilirkişi yaptığı incelemede, Akdeniz Üniversitesi'nde ihalesi yapılan iki su deposundan birini yerinde bulamadı. Raporda, bilirkişi ve polisin günlerce üniversite içinde su deposu aradığı ancak parası ödenen iki depodan birinin bulunabildiği yer aldı. Ayrıca Akdeniz Üniversitesi yetkililerinin deponun kaybolmuş olabileceğini söylemeleri de dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN