Suç üssü kurmuşlar

Akdeniz Üniversitesi’ndeki yolsuzluk iddiasıyla ilgili eski Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin A Takımı’ndaki isimler de gözaltına alındı. Zanlıların mal varlıkları tek tek gözden geçiriliyor

Suç üssü kurmuşlar
Antalya'da Akdeniz Üniversitesi'ne tarihinin en büyük polis baskını ile gözaltına alınan 97 kişinin sorgulamaları sürüyor. Dün sabah erken saatlerde Sema Yazar Semt Polikliniği'nde sağlık kontrolünden geçirilen 20'si kadın 83 zanlının, ilk ifadelerinde suçlamaları kabul etmedikleri öğrenildi. Eski Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin A Takımı'nda yer alan eski Genel Sekreter Bahadır K. ile eski Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Ü. de gözaltında. Kurtcephe'nin görevde iken, "Üniversiteyi bilim üssü yapacağız" demesi ile ortaya çıkan tablo, 'Suç üssü kurmuşlar' yorumuna yol açtı.

DANIŞMAN DA GÖZALTINDA
Operasyonda gözaltına alınanlar arasında dönemin Rektörü İsrafil Kurtcephe'nin dışarıdan atadığı ve danışman kadrosundan maaş aldığı belirtilen Mustafa M'nin de olduğu belirlendi. Sabah sağlık kontrolünden geçirilen Mustafa M. rahat tavırlarıyla dikkat çekerken kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. Gözaltındaki Kurtcephe'nin avukat oğlu T. Kurtcephe ise fotoğrafını çeken gazetecilere, "Çekin çekin. Hepinizden tazminat alacağım" diyerek tepki gösterdi. Gözaltına alınanlar arasında en dikkat çekici isimlerden biri de Teknokent eski Müdür Yardımcısı ve Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkezi eski Müdürü Kenan Y. oldu. Operasyondan bir süre önce YÖK kararı ile açığa alınan ve ardından memuriyetten men edilen eski Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin soruşturma aşamasını YÖK'ün yürüteceği öğrenildi. Suçun işlendiği tarihte Kurtcephe'nin görevi ve konumu gereği böyle bir yöntemin yürütüleceğini belirten yetkililer, "Yasa gereği yargılama öncesi soruşturmayı YÖK yapacak" dedi.

KADINLAR BİTKİN GÖRÜNDÜ
AÜ'deki 2013'te yapılan soruşturmalar ve kantin ihaleleriyle ilgili 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından önceki gün sabah operasyon düzenlemiş ve eski Rektör Kurtcephe'nin eşi K. Kurtcephe, eski Rektör Yardımcısı İ.A. ve eşi K.A. da gözaltına alınmıştı. Sağlık kontrolünden geçirilen kadınlar ile Kurtcephe'nin eşi K. Kurtcephe'nin bitkin oldukları göze çarptı.

İFADE ALIMI DEVAM EDİYOR
'Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, örgüt faaliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırma, zimmet, rüşvet' suçlamalarıyla gözaltına alınan zanlıların ifadelerinin alınmasına devam ediliyor. Zanlıların tamamının avukatları eşliğinde ifade verdiği bir çoğunun susma hakkını kullandığı vurgulandı.

MAL VARLIKLARI İNCELEMEDE
Polis gözaltına alınan AÜ idareci ve yöneticilerinin mal varlıklarını incelemeye aldı. Özellikle gayrimenkul, banka hesapları ve otomobil araştırması yapan polis, taşınmazların alınış tarihi ve paralarının nasıl ödendiği de ayrıntılı olarak inceliyor. Mal varlığı incelenen isimlerden biri de önceki gün gözaltına alınan eski Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Aydın Özdemir.
BİZE ULAŞIN