Alanya ‘il’ dedi ilçeler reddetti

Alanyalıların ‘il olma’ kampanyası, Manavgatlıları kızdırırken diğer ilçeler talebi reddetti. Bazı ilçeler de ortaya çıkan Alanya haritasına tepki gösterip kendilerinin il yapılmasını istedi

Alanya ‘il’ dedi ilçeler reddetti
Alanyaspor'un Süper Lig'e yükselmesiyle 'il olma beklentisi' yeniden gündeme gelen Alanyalıların sosyal medyada hazırladıkları kampanya, Manavgatlıları kızdırdı. Oluşturulan haritada Gazipaşa, Gündoğmuş, Akseki ve İbradı ile birlikte Alanya sınırları içerisinde kalan Manavgat haritaya tepki gösterdi. Alanya'nın il olma talebi kabul görmezken bazı ilçeler kendilerinin il yapılmasını istedi.

KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ
Alanya'yı il olmuş gibi gösteren tabela ve haritalara en sert tepki Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'den geldi. Sözen, "Bu çirkin, yakışıksız harita ve tabelalarda, Manavgat dahil olmak üzere pek çok ilçe Alanya'ya bağlanmış gibi gösterilmektedir. Bu girişimleri şiddetle, esefle kınıyoruz ve ayıplıyoruz. Manavgat'ı Alanya'nın ilçesi yapacak kadar gaflete düşen aklı evvellere seslenmek istiyorum. Buna kimsenin gücü yetmez, yetmeyecek de" diye konuştu. Sözen, "Antalya'yı da parçalayıp bölecek nitelikteki bu sahte tanıtımlarla il olma hayali kuranlar, boş yere ümide kapılmasınlar. Alanya ve Manavgat gibi iki kardeş ilçeyi birbirine düşürmeye çalışanlar amaçlarına ulaşamayacak" dedi.

ALANYALI BAŞKANDAN DESTEK
Akseki Belediye Başkanı İsmet Uysal ise, kendisinin de Alanyalı olduğunu hatırlatarak, il olma yolunda Alanya'ya destek verdi. Ancak Akseki'nin Alanya'ya bağlanmasını Aksekililerin kabul etmeyebileceğine vurgu yapan Uysal, "Akseki halkının tüm yatırımları Antalya tarafında. Bu nedenle halkın bu konuya yaklaşımı olumsuz olabilir" dedi. Alanya ve Manavgat'ın il olma yolunda sürekli birinin diğer ilçeye karşı çıktığını ifade eden Uysal, "İki ilçenin de il olamamasının en büyük nedeni bu. Bir taraf sürekli karşı çıkınca, 'ikisi de kalsın' deniliyor" dedi.

'OLACAKSA BİZ OLALIM'
Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO)
Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat'ın turist sayısı, ihracatı, sigortalı iş yeri ve sigortalı çalışanı ile Antalya'nın en büyük ilçesi olduğuna dikkat çekti. Manavgat'ın her yıl 57 ilden daha fazla şirket kuruluşunun gerçekleştiğine dikkat çeken Boztaş, "Manavgat'ın 90 bin olan sadece sigortalı işçi sayısı birçok ilin nüfusundan daha fazladır. Bir ilçe il olacaksa, bunun başında Manavgat geliyor" dedi. Konuyla ilgili siyasilerle görüştüğünü anlatan Boztaş, "Siyasilerin gündeminde böyle bir konu yok" ifadesini kullandı.

DOĞUMUZ ALANYA BATIMIZ MANAVGAT
Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren de, Gündoğmuş'un Alanya ve Manavgat'ın tam ortasında yer aldığını belirterek, "Alanya da, Manavgat da bize 70 kilometre mesafede. Doğu mahallelerimiz Alanya'nın, batı mahallelerimiz ise Manavgat'ın il olmasını ister. Herkesi temsil eden birisi olarak bizim birisini seçmemiz doğru olmaz. Hem Alanya hem de Manavgat birbirlerinin il olma girişimlerine engel oluyor. Sadece Manavgat, Alanya değil, Akseki, Hadim ve Bozkır'ın da tam ortasındayız. Bu karışıklık ancak biz il olursak çözülür" diyerek konuya farklı bir yaklaşım getirdi.

KÜÇÜKKURU TEMKİNLİ: HALKLA GÖRÜŞÜLMELİ
İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru ise konuya temkinli yaklaştı. Küçükkuru, konuyla ilgili görüş belirtmek için öncelikle halkla bir araya gelerek onların görüşünü almak gerektiğinin altını çizdi.
BİZE ULAŞIN