130 kişi ağır cezalık

Isparta’da FETÖ/PDY zanlıları için hazırlanan iddianame tamamlandı. İddianama kabul edilirse Fethullah Gülen de dahil 130 kişi hakkında dava açılacak

130 kişi ağır cezalık
Isparta'da yapılan FETÖ/PDY operasyonlarında tutuklanan zanlılar için Isparta Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame tamamlandı. 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame kabul edilirse bir numaralı sanık Fethullah Gülen olmak üzere 51'i tutuklu, 18'i adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 130 kişi hakkında 12 ayrı suçtan kamu davası açılacak.

MONTAJ VE ŞANTAJ ÜSSÜ
Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Mart ayından beri yürütülen ve 4 ayrı dalga halinde yapılan operasyonlarda sona gelindi. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) merkezli FTÖ/PDY'ye yönelik yapılan operasyonlarda SDÜ eski Rektörü Hasan İbicioğlu başta olmak üzere üniversitenin eski idari kadrosunun tamamı gözaltına alınmıştı. Yapılan operasyonlarda SDÜ'nün FETÖ/PDY'nin montaj ve şantaj üssü olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, dün yazılı bir açıklama yaparak gözaltına alınan 130 kişiden 51'i tutuklu ve haklarında adli kontrol kararı verilen 18 kişi ile halen aranan 7 zanlı hakkında iddianamenin tamamlandığını belirtti. Başsavcı Çokdinç, zanlılar hakkında, 'Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme, Silahlı terör örgütüne üye olmak, Hukuka aykırı kişisel verileri kayıt etme, Şantaj, Özel hayatın gizliliğini ihlal etme, Resmi belgede sahtecilik, Zimmet, İcbar sureti ile irtikap, Görevi kötüye kullanma, 6415 Savılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna Muhalefet etmek; Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirmek ve Yaymak' suçlarından hazırlanan iddianamenin hazırlanarak Isparta 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildiğini ifade etti. Savcı, iddianamenin mahkeme tarafından incelenip kabul edildikten sonra dava açılmış olacağını vurguladı.

GÜLEN DE DAHİL EDİLDİ
Hakkında yakalama karan bulunan FETÖ/PDY Lideri ve Yöneticisi Fethullah Gülen'in de aynı dava kapsamında yargılanacağını ifade eden Savcı Çokdinç'in açıklamasına göre, 130 kişi davada hem iddia edilen suçlardan hem de kamu davasından yargılanacak.
BİZE ULAŞIN