Rüşvetin şifresi ‘şekerimiz bitti’

Akdeniz Üniversitesi’nde 19 kişinin tutuklandığı operasyonda rüşvetin şifresinin ‘şeker bitti, meyve suyu gönder’ olduğu ortaya çıktı. Polis para alışverişini an be an kaydetmiş

Rüşvetin şifresi ‘şekerimiz bitti’
Antalya'da geçen hafta Akdeniz Üniversitesi'ndeki ihale yolsuzlukları ile ilgili yapılan operasyonun ayrıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı. Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekiplerinin 2013 yılından beri takibe aldıkları yolsuzluk olayında rüşvetin şifreleri de çözüldü. Rüşvet çarkında dinlemeye takılanların rüşvet isterken, "Şeker bitti, meyve suyu gönder ve izin kağıdı gönder" gibi şifreli cümleler kullandıkları belirlendi.

19 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
Polisin düzenlediği eş zamanlı baskında AÜ'de gözaltına alınan 10'nu kadın 62 kişi 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, örgüt faaliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırma, zimmet, rüşvet' suçlaması ile adliye sevk edilmişti. 19 kişinin tutuklandığı 15 kişiye ise yurtdışı çıkış yasağı ve adli kontrol verilirken, 28 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı operasyonun öncesi ve sonrasının KOM ekiplerince kameralara kaydedildiği ortaya çıktı.

ŞİFRE 'ŞEKER GÖNDER'
KOM ekiplerinin 2013'teki teknik takibinde rüşvetin şifresinin şeker, meyve suyu ve izin kağıdı olduğu ortaya çıktı. Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Aydın Özdemir'den rüşvet istenirken şifreli olarak 'Şeker bitti, meyve suyu gönder ve izin kağıdı gönder' cümlelerinin kullanıldığı kayıtlara geçti. Konuşmaların ardından istenilen rüşvetlerin tek tek yerlerine ulaştırıldığının da polis tarafından kayıt altına alındığı ifade edildi. Rüşvet alışverişini polisin kantin ve diğer idare odalarına kurduğu gizli kameralar tarafından tek tek belirlendiği de ortaya çıktı

A TAKIMI CEZAEVİNDE
Operasyon sonunda dönemin Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin A Takımı olarak adlandırılan isimler arasında yer alan Sağlık Kültür Daire Başkanı Aydın Özdemir, eski Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Ünlü, dönemin Genel Sekreteri Bahadır Kerimoğlu, eski rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin danışmanı Mustafa Madanoğlu, eski Rektör Kurtcephe'nin Özel Kalem Müdürü Teoman Kulaksız başta olmak üzere 19 kişi tutuklanmıştı.
BİZE ULAŞIN