Gönül melekleri Türkiye’ye örnek

AÜ Hastanesi’nde faaliyet gösteren ve 1997 yılında kurulan Sarı Melekler Yardım Grubu, kimsesiz ve maddi durumu iyi olmayan hastalara 19 yıldır yardım ediyor

Gönül melekleri Türkiye’ye örnek
Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde faaliyet gösteren Sarı Melekler Yardım Grubu, 19 yılda 290 bin hastaya el uzattı. Gruptaki 25 kadın, 5'er kişilik ekipler halinde her gün nöbet tutuyor. 1997 yılında zor durumdaki hastalara yardım etmek ve kimsesi olmayan çocuk ve yaşlı hastalara refakat etmek amacıyla kurulan ve Sarı Melekler adını alan grup, 25 bin hasta ve yardıma muhtaç çocuğa tiyatro, müze, opera ve akvaryum gibi etkinliğe götürdü.

5 MELEK NÖBET TUTUYOR
Vatandaşlar tarafından 'İyilik Melekleri' olarak ta adlandırılan ve tamamı kadınlardan oluşan iyiliksever grup haftanın 5 günü hastane nöbetlerine devam ediyor. Gönüllü Hasta Destek Grubu Sarı Melekler başkanlığını sürdüren Önay Köroğlu, "19 yıldır aralıksız gönüllük esasına göre hizmetindeyiz. Haftanın 5 günü hastanede yardıma muhtaç hastalara, hafta sonları ise çocuk hastaları sosyal ekinliklerde buluşturduk" dedi. Emekli banka müdürü Köroğlu, 25 kişilik gruplarında hafta içi her gün 5 Sarı Melek'le servislerde yardıma muhtaç yaşlı ve çocuk hastalara refakat ettiklerini de bildirdi. Bu nöbeti 19 yıldır hiç aksatmadıklarını da belirten Köroğlu, "Bundan sonrada bu nöbetin aksamaması için canla başla çalışacağız. Şu an ihtiyaç sahibi hastalara verilecek ıslak mendil, hasta bezi gibi malzemeleri almak için kermesler düzenliyoruz. Duyarlı vatandaşlarımız bize hep destek oldu. Biz de yardımları yerine ulaştırdık" diye konuştu.

BİNLERCE MALZEME
Köroğlu, 19 yıl içinde yaklaşık 25 bin hasta ve yardıma muhtaç çocuğa, 12 bine yakın ıslak mendil, 6 bin 500 paket çocuk bezi, 13 bin çocuk kıyafeti aldıklarını vurgulayarak, "Bize yardım için getirilen ikinci el kıyafetleri temizleyip sattık. Gelirini de yine yardıma muhtaç çocuklar için harcadık. Bununla da yetinmeyip çocukları hastanedeki tedavi sonrası müze, tiyatro ve operaya götürdük. Bu kültürel geziler çocuk hastalar için çok önemli. Onlar için hastane sonrası moral kaynağı oluyor. Etkinlikleri düzenlemeye devam edeceğiz" dedi.

MORAL ZİYARETLERİ
Sarı Melekler aynı zamanda hastalara moral ziyaretleri düzenlediklerini de kaydetti. Lösemili çocuklar ile kanserli hastalara moral vermek için çalışmalar yaptıklarını da belirten Önay Köroğlu, "Bazen hastaların ümitlerinin bittiği noktada yaptığımız mini ziyaret bile hastalarımızı hayata bağlıyor. Moral buluyor ve iyileşmesi hızlanıyor. Hastalarımızı ayağa kaldırıyoruz" diyerek verdikleri hizmetin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

HASTANEDE KERMES
Öğretmenden, mühendisine, ev kadınından, emekli işçisine kadar grup üyesi her kadın hastaların yardımına koşuyor. Hastalar Sarı Melekler'in sevgisi ile hayata tutunuyor. AÜ Hastanesi'nin Sarı Melekleri, vatandaşların bağışladığı ikinci el kıyafetleri ve kullanmadıkları eşyaları hastane içinde düzenledikleri kermes ile cüzi ücretlerle satıyor. Gelirlerin her kuruşunu yardıma muhtaç hastalar için harcıyor. Kapılarının herkese açık olduğunu belirten Melekler, "Burada yaptığımız işler bize huzur veriyor. Bu çalışmalarda hastalarımızın yüzünün güldüğünü görünce dünyanın en mutlu insanı oluyoruz" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN