Uçuşa hazır mıyız

30 Haziran’da yapılacak Antalyaspor Genel Kurulu’nun tek başkan adayı 32 yaşındaki Ali Şafak Öztürk, SABAH Akdeniz’e röportaj verdi, camiayı umutlandıran mesajlar gönderdi

Uçuşa hazır mıyız
Antalyasporluların, adını önce 25 Şubat 2011'de Hasan Akıncıoğlu başkanlığında seçilen yönetim kurulunda yer almasıyla duyduğu Ali Şafak Öztürk, 5 yıl sonra başkanlık koltuğu için adaylığını açıkladı. Başta Opet ve Regnum Carya ile iş dünyasının tanıdığı, whoscored.com ile futbol dünyasının da aşina olduğu Ali Şafak Öztürk, SABAH Akdeniz'i otelinde ağırladı ve projelerini paylaştı.

ZİRVE HESABI YAPIYOR
Dünyanın en güçlü 20 ülkesinin bir araya geldiği G20 Zirvesi'nin merkez otelinde, Antalyaspor'u bir dünya markası yapmak için 24 saatinin yetmediği günlerde sorularımızı yanıtlayan Öztürk, söze adaylık sürecinin nasıl olgunlaştığını anlatarak başladı. Genç başkan adayı, kendisinin de niyetinin olduğunu ancak Antalya ve Antalyaspor sevdalılarının talebiyle taşın altına elini koymaya karar verdiğini söyledi. Öztürk, "Önceden de spor yöneticiliğini düşünmüştüm. İngiltere'de Charlton Athletic ve Nottingham Forrest kulüpleri ile ilgili girişimim oldu. Ama Antalya'da yaşamaya başlayınca, Antalyaspor'un potansiyelini görerek, talepleri de değerlendirerek kesin kararımızı verdik" dedi.

SİYASET YOK
Adaylık sürecini siyasete bağlayanlar olduğunu hatırlatmamız üzerine Öztürk, "Bana bir yerden yada 1-2 kişiden talep gelmedi. Toplu olarak geldi. Devlet büyüklerinden de geldi, iş dünyasından da. Çavuşoğlu ve Türel'in de desteği geldi. Ama bu işin politik bir çizgisi kesinlikle yok. Benim ve ailemin çizgisi belli. Siyasete değil, işimize konsantre olan insanlarız" yanıtını verdi.

FENER'E 5 ATALIM
Fenerbahçe formalı fotoğraflarının sosyal medyada yer almasını da sorduk Ali Şafak Öztürk'e. Hiç inkar etmeden yanıtını net verdi: "Her şehirde nüfusun yüzde 70- 80'i 3 büyükleri tutar. Daha önceden Fenerbahçe'yi tuttuğumu saklamıyorum. 2.5 yıldır buradayım. 'Doğuştan Antalyasporluyum' desem komik olurdu. Bu işe karar verdiğim andan itibaren sadece Antalyaspor var. Biz Fenerbahçe ile oynadığımız zaman 5 de atmalıyız, 10 da atmalıyız. Fenerbahçe maçında benden daha çok kazanmayı isteyenin olabileceğini sanmıyorum" diye konuştu.

KARAR KESİN DÖNMEYİZ
Şu anda kadroda 49 futbolcu olduğunu ve gönderilecek ile alınacak oyuncularla ilgili 30 Haziran'dan sonra hamle yapabileceğini hatırlattığımızda ise Ali Şafak Öztürk biraz düşünüyor ve "49 futbolcu çok büyük bir rakam. Aşırı fazla. Bu rakamı yarıya çekebilmemiz lazım. Gültekin Gencer ile şans eseri bir kez karşılaştık. Biraz sohbet ettik. Şu anda alınan kararların kendilerinden sonra gelecek yönetimi etkileyeceğini bilmeleriler. Daha koordineli ilerlememiz gerekiyor. Günlük işleyişin dışındaki kararlarda ortak yürüyebilmeliyiz. Ama olmasa da fark etmez. Bu işe kafamızı koyduk. Kendime güveniyorum. Kararımızı verdik. Kolay kolay da dönmeyiz" diye kesin ve net konuştu.

KASAMIZ DEĞİL TRİBÜN DOLSUN
Taraftara bakış açısını da soruyoruz Ali Şafak Öztürk'e. Yıllarca tribünde futbol izlemiş biri olarak tribünün gücüne inandığını söylüyor. Taraftarın kesinlikle birlik oluşturmasını ve kendisinin de buna önayak olması gerektiğini belirten Öztürk, "Bilinçli bir taraftar grubumuz var. Olması gereken, doluluğa oynamak. Tribün geliri ikinci aşamada. Başarı ve puandan aldığınız rakamların yanında tribün geliri çok az kalır. O halde geliri ikinci plana alıp tribünü doldurmak için çalışacağız. Ama tabi ki stadın Antalyaspor'a geçmesi gerekiyor" dedi.

BORÇTAN KORKMUYOR
Kulübün borcu ile ilgili farklı rakamlar ortaya atılıyor ama Ali Şafak Öztürk, "Borcu aşağı yukarı biliyorum. Görevi devralırsam geniş bir inceleme yaparız. Şov amaçlı değil, sistem odaklı hedefimiz var. Sorunları çözeriz" diyerek gönüllere su serpti. Yönetimini hangi isimlerden oluşturacağını şu anda açıklamayan Öztürk, "7-8 kişi var aklımda. Yönetimde olmak isteyen çok sayıda üst düzey isim de var. Hatta beklediğimden fazla. Bu durum beni heyecanlandırıyor ve umutlandırıyor" diye konuştu.

İNANMASAM SÖYLEMEM
İlk basın toplantısında şampiyonluktan bahsettiğini ve bunun ne kadar inandırıcı olduğunu sorduğumuzda ise Ali Şafak Öztürk sözlerini iddialı noktalıyor: "Ben çok inanıyorum. Yapamayacağımız şeyi söylemem. Bu sene, bir sonraki senenin yapılanması için çalışacağım. Doğru çalışma ve yapılanmayla köy takımları Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor. Neden? Sistemsel çalışma ve doğru planlamayla. Kaliteli futbolcular büyük takımda oynuyor diye bir şey yok. Antalyaspor'da bu potansiyeli görüyorum. Boş konuşmuyorum. Gerçekçi görüyorum, kendime güveniyorum. 5-10 yıllık sabrımız yok. Taraftar da 5 yıl sonrasına hedef konmasını istemez. Zaten görev süremiz 5 yıl değil ki. İkinci yılda şampiyonluk yarışında olmak istiyorum. O kulvarda koşacağız. Oluruz, olmayız bilemeyiz ama şampiyonluk kulvarında koşacağız."

AMATÖR BRANŞLAR SÜRECEK
Amatör branşların kesinlikle güçlenerek devam etmesi taraftarı olduğunu belirten genç başkan adayı, "Branşlara destek vereceğiz. Özellikle basketbol konusunda çalışmamız olacak ama ana gelir getiren branş futbol olduğu için öncelik futbol. Futbolun kazancıyla amatör branşlara destek olacağız. Planlamamızda bu var" diye konuştu.

SAMUEL ETO'O KALMALI AMA...
Eto'o'nun Antalyaspor'da olmasının şans olduğunu dile getiren Öztürk, "Bu tür transferler kumardır. Kumar tuttu. Biraz şans, biraz da doğru adam olması sayesinde. Bu isimler fazla olunca takım içinde denge bozar, risk oranı artar. Eto'o gibi elimizdeki değeri korumaya ve performansını üst düzeyde tutmaya çalışacağız. İyi maaş alıyor ve geri dönüşünün daha fazla olması lazım. Ama her futbolcu satılıktır. Böyle bakmak lazım" dedi.

MORAIS'İN DE HEDEFLERİ VAR
Ertuğrul Sağlam ile hiç görüşmediğini, haberlerin nasıl çıktığını bilmediğini, baştan beri de Jose Morais ile devam etme niyetinde olduğunu kaydeden Ali Şafak Öztürk, "Morais ile konuştuğunuzda etkiliyor insanı. Onunla devam etmek istiyorum. Onun hedefleri de büyük. Antalyaspor'u aldığı dönemden itibaren pozitif işler yaptı. Potansiyeli de var. Kendisiyle kesinlikle devam edeceğim" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN