Antalya düdenleri yapılaşmaya teslim

Antalya düdenleri yapılaşmaya teslim

Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) düdenleriyle ünlü Antalya’da korunmaya değer düden bulmakta zorlandı. Kentteki yüzlerce düdenin betonlaşma kurbanı olduğu ortaya çıktı

Antalya Su ve Atık Su İdaresi (ASAT) düdenleriyle ünlü Antalya'da, korunmaya değer düden bulmakta zorlandı. İrili ufaklı yüzlerce düden bulunan Antalya'da ASAT'ın, Su Havzaları Koruma Yönetmeliği uyarınca başladığı 'Düdenler ve Koruma Alanları'yla ilgili çalışma tamamlandı. ASAT Meclisi'nde konuyla ilgili kurulan komisyon Antalya'da yer alan 271 düdeni incelemeden geçirdi.

KAYMAKAMLIK BİNASI
Ancak ortaya çıkan tablo düşündürücü oldu. Düdenlerin neredeyse tamamının üzerine yapılan ev, apartman, kamu binası gibi yapılar nedeniyle betona teslim olduğu tespit edildi. Düdenler üzerine inşa edilen yapılar arasında Döşemealtı Kaymakamlığı ve Hurdacılar Sitesi de bulunuyor. Çalışmalarını tamamlayan komisyon, bilinçsiz yapılaşma nedeniyle, 271 düdenden ancak 32'sinin korunabileceğini ortaya çıkardı. Çalışmanın sonunda üzerinde yapılaşma olan düdenler, 'Düden Koruma Alanı' dışına çıkarıldı.

ETRAFI ÇEVRİLİYOR
ASAT Meclisi tarafından koruma altına alınmaları kabul edilen 32 düdenin, 22'si Aşağıoba grup düdenleri, 4'ü Varsak grup düdenleri ile 3'er tanesi Bıyıklı ve Yağca mahallelerindeki düdenler olmak üzere büyük çoğunluğu Döşemealtı ilçesi ile Kepez ilçesinin Varsak bölgesinde yer alıyor. Belirlenen 32 düdenin korumaya alınmasıyla ilgili çalışmalar başlatıldı. İlk olarak etrafı telle çevrilmeye başlanan, düdenlerin elde kalanlarının yapılaşmaya kurban gitmesinin önüne geçileceği bildirildi.
BİZE ULAŞIN