Bakan’a ‘toptan’cı desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in tarladan pazara gelene kadar alınan komisyonlara bir sınırlama getirilmesi önerisine Antalya Toptancı Hali’nden de destek geldi

Bakan’a ‘toptan’cı desteği
Tarım ürünlerinde tarladan alış fiyatı ile vatandaşın cüzdanından çıkan para arasında büyük fark olduğuna dikkat çeken Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in tarladan pazara gelene kadar alınan komisyonlara bir sınırlama getirilmesi önerisine Antalya Toptancı Hali'nden de destek geldi. Yaş Meyve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Cüneyt Doğan, bir ürün çitçiden tüketiciye ulaşana kadar birçok aşamada komisyon alındığını belirterek, kazancı belli olan ve sınırlanan tek grubun komisyoncular olduğunu vurguladı. Bakan Faruk Çelik'in Antalya Toptancı Hali'ni ziyaret ettiğinde kendisine bu konuyla ilgili bilgi verdiklerini anlatan Doğan, "Sayın Bakanımıza, 'kazancımız yüzde 8'le sınırlı kalsa da kamuoyunda hep biz suçlanıyoruz' diye derdimizi anlatmıştık. Bizden sonraki aşamalarda da aracıların ne kazandığının kontrol edilmesi güzel bir şey" dedi.

MASRAFLAR SABİT
Doğan sorunun sabit bir yüzdelik komisyon oranıyla çözülemeyeceğini savundu. Arada işçilik, nakliye, ambalaj gibi sabit giderler olduğunu hatırlatan Doğan, "Bunlar yüzdelik ile sınırlanamaz. Ürün pahalı olduğunda yüzdelik kurtarır ancak fiyatlar ucuzladığında zarar edilir. Domatesin kilogram fiyatı 3 TL olduğunda da, fiyatı 50 kuruşa düştüğünde de giderler toplamı 50 kuruştur. Masraf değişmiyor" şeklinde konuştu.

EN YÜKSEK FARK MARKETLERDE
En yüksek komisyon oranını marketlerin koyduğunu dile getiren Cüneyt Doğan, "Ancak masrafların büyük çoğunluğunu üstlenen de marketler. Ayrıca fireden de yine marketler zarar ediyor" dedi. Bazı marketlerin komisyoncularla anlaşarak direkt olarak halden ürün aldığını, bazı marketlerin ve pazarcıların ise tedarikçi kullandığını açıklayan Doğan, sektörün tüm kesimleriyle görüşülerek ortak bir karar alınması gerektiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN