Nakil kolla ilk kahve keyfi

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde 2 Şubat 2016 tarihinde Türkiye’nin 3’üncü kol nakli ameliyatını olan Sağır, yeni kollarıyla ilk kez kahvesini içti

Nakil kolla ilk kahve keyfi
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 2 Şubat 2016'da Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından Türkiye'de 3'üncü kol nakli ameliyatı yapılan Mustafa Sağır, Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği'ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Mehmet Şahan ile Türkiye'nin 4'üncü yüz nakilli insanı Turan Çolak, Sağır'a Türk kahvesi ikram etti. Yeni kolları ile kahvesini içen Sağır, Ekim ayında evleneceğini müjdeledi.

BARDAK VE KAŞIK TUTUYOR
Mustafa Sağır, yeni kolları ile artık kaşık ve bardak tutabildiğini söyledi. Fizik tedavisini hiç aksatmadığını belirten Sağır, "Artık iki elimi de kullanarak kaşık, bardak ve kahve fincanını zor da olsa tutabiliyorum. Bu inanılmaz bir duygu. Nakilin ardından ilk kez ellerimi kullanıp kahve içtim" dedi.

İSTERSE SAZ BİLE ÇALABİLİR
Nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ise Mustafa Sağır'ın bir yılı doldurmasının ardından yavaş yavaş parmaklarını kullanabileceğini söyledi. İkinci yılında parmaklarını saz çalabilecek kadar kullanacağını da belirten Özkan, "Mustafa'nın şu an hiçbir sıkıntısı yok. Parmaklarını kullanmasını her geçen gün geliştiriyor. Tahminlerimizden daha önce elini kullanmaya başladı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN