Vİcdan ve adalet

Vİcdan ve adalet

Isparta’da Yargıda Birlik Derneği’nin iftar yemeği vardı. Dernek Başkanı Kırmaz bazı yargı mensuplarının vicdanlarını dinlemeyip talimat aldığını, başkalarına hizmet ettiğini söyledi

  • Akdeniz
  • Çarşamba 16.06.2016
Yargıda Birlik Derneği, Isparta'da iftar programı düzenledi. Organizasyona Antalya, Burdur, Isparta ve Afyonkarahisar'da görevli çok sayıda hakim ve savcı katıldı. Dernek Başkanı ve Yargıtay savcısı Birol Kırmaz, sözlerine teröre karşı devletin yanında olduklarını ifade ederek başladı. Kırmaz, "Adına hüküm kurdukları milletin hizmetine talip olmak yerine başkalarından aldıkları talimatlarla başka yerlerin hizmetinde olan yargı mensuplarının bu ülkeye verecek hiçbir şeylerinin olmadığını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

ORTAK PAYDA ADALET
Derneğin, Türkiye'nin uluslararası alanda yanlış algılara sebebiyet verecek manipülatif söylemlerle zor durumda bırakılmasını önleyecek hamleler yaptığını hatırlatan Kırmaz, "Yapmış olduğumuz yurt dışı ziyaretlerinde ülkemizi şikayet eden ve kendi içinden çıktığı milletini zor durumda bırakan yargı mensuplarının oluşturduğu yanlış algıları ortadan kaldıracak çabalar içerisindeyiz. Yargı hiçbir grubun hakimiyetine bırakılamayacak kadar önemli bir kurumdur. Bizim ortak paydamız adalettir. Biz bunu sağlamanın mücadelesi içerisindeyiz" ifadesini kullandı.

TALİMATLA KARAR VEREN
Konuşmasında genç hakim ve savcılara da seslenen Birol Kırmaz, "Maalesef, son günlerde yargıyı maşa olarak kullanan, kendisini meslektaş olarak tanıtan kimseler nedeniyle yargıya olan güven kayboldu. Bunun sebebi kendisini hakim savcı olarak tanımlayan ama dosyayı inceleyerek ve vicdanına göre karar vermek yerine başkalarından aldıkları talimatlarla karar veren bazı yargı mensuplarıdır. Bu sebeple bizler genç hakim ve savcı meslektaşlarımızdan sadece adalet için eşitlik için ve hukukun üstün- lüğü yolunda mücadele etmelerini istiyoruz" diye konuştu. İftara, Isparta Valisi Şehmus Günaydın ve Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç de katıldı.
BİZE ULAŞIN